PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK STADION EXPO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przystanek kolejowy Gdańsk Stadion Expo

PRZYSTANEK KOLEJOWY SZYBKIEJ KOLEI MIEJSKIEJ GDAŃSK STADION EXPO, przystanek położony na jednotorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 249 (Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port), na jej 4,0 kilometrze w obrębie stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Leży na granicy dzielnic Letnica i Wrzeszcz Dolny. Nazwę wziął od znajdujących się obok stadionu w Gdańsku-Letnicy (po stronie północno-wschodniej) oraz siedziby Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich (po stronie wschodniej). Obok niego przebiega ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Posiada jeden peron jednokrawędziowy, zlokalizowany po południowo-wschodniej stronie toru kolejowego.

Przystanek został otwarty 30 IV 2012 podczas przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, dla ruchu pasażerskiego udostępniony 3 V 2012, w dniu, w którym na stadionie odbywał się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Lechii Gdańsk i Legii Warszawa. Okolicznościowe pociągi docierają do przystanku i odjeżdżają z niego tylko w wybrane dni imprez masowych odbywających się na stadionie bądź wydarzeń mających miejsce w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Kursują one z i do stacji Gdańsk Główny, nie zatrzymują się na pośrednich przystankach kolejowych.

Przed jego budową rozważano rozwiązanie, aby wykorzystać do tej komunikacji istniejący przystanek Gdańsk Kolonia, do czego jednak nie doszło. Jako że pasażerski ruch na linii kolejowej numer 249 został całkowicie wstrzymany 25 VI 2005, poza wskazanymi okolicznościami przystanek nie jest obsługiwany. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania