POMNIK MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Macieja Płażyńskiego na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie

POMNIK MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO, w otwartym 7 VI 2018 EkoParku jego imienia na kampusie oliwskim Uniwersytetu Gdańskiego (UG), parku sfinansowanym ze środków Unii Europejskiej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Pomnik autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego i dr Małgorzaty Wiśniewskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wysokości 2,25 m (cokół 1,20 m, figura – postać od pasa w górę – 1,05 m), z napisem: Maciej Płażyński/1958 – 2010/ „moim powołaniem jest służba publiczna”. Środki finansowe na budowę pomnika (80.000 zł) miał pierwotnie ponieść WFOŚiGW w Gdańsku, ostatecznie płatnikiem został UG.

Wniosek o wzniesieniu pomnika Senat UG przegłosował 26 IV 2018. Dzień później rektor uczelni, Jerzy Gwizdała, złożył w Radzie Miasta Gdańska wniosek, z gotowym już projektem i pismem przypominającym rolę, jaką odegrał Maciej Płażyński w rozwoju UG (między innymi jako wojewoda gdański w latach 90. XX wieku podjął decyzję o przekazaniu uczelni terenu, na który wybudowano kampus oliwski). Termin oficjalnego odsłonięcia pomnika przez prezydenta RP Andrzeja Dudę władze UG planowały na 1 VI 2018.

Rada Miasta Gdańska odrzuciła prośbę wskazując, że nie przeprowadzono wymaganego przepisami (od czasu wzniesienia pomnika Danuty Siedzikówny) konkursu, przedkładając od razu projekt przyjęty we własnym gronie. Uznano także, że wniosek wpisuje się w kontekst polityczny, również bowiem 26 kwietnia ogłoszono start z ramienia partii PiS Kacpra Płażyńskiego w przypadających na październik – listopad wyborach samorządowych. Z uwagi na ten kontekst władze UG wycofały wniosek w sprawie pomnika.

Mimo braku akceptacji Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, z uwagi na fakt przynależności gruntu do UG, a nie do miasta, w 2020 pomnik ustawiono w parku na kampusie. Ze względu na epidemię Covid-19, nie odbyło się jednak jego uroczyste, oficjalne odsłonięcie.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania