POMNIK LECHA BĄDKOWSKIEGO (skwer przy ul. Minogi i ul. Świętojańskiej)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Lecha Bądkowskiego, front, strona południowa
Pomnik Lecha Bądkowskiego, strona północna
Pomnik Lecha Bądkowskiego, strona wschodnia

POMNIK LECHA BĄDKOWSKIEGO, na skwerze u zbiegu ul. Minogi i ul. Świętojańskiej. Upamiętnia publicystę, pisarza, działacza społecznego, honorowego obywatela Miasta Gdańska. Z inicjatywą wzniesienia pomnika wystąpił Gdański Komitet Obywatelski, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (ZK-P). Z wnioskiem formalnym wystąpiło ZK-P, które zobowiązało się zorganizować zbiórkę publiczną na pokrycie kosztów.

Zgodę na wzniesienie pomnika Rada Miasta wyraziła 28 XI 2019, zgodnie z tzw. „uchwałą pomnikową” zobowiązała się do uporządkowania otoczenia pomnika. Konkurs na projekt pomnika mającego przedstawiać pełnoplastyczną postać Lecha Bądkowskiego w formie rzeźby wykonanej z naturalnego kamienia szlachetnego lub z metalu, jak i plan zagospodarowania otoczenia, prezydentka Miasta Gdańska w porozumieniu z wnioskodawcami ogłosiła 2 III 2022. Z ramienia władz miasta jego organizatorem był Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ), przewidziano trzy nagrody w łącznej wysokości 50 000 zł. W skład komisji konkursowej powołano przedstawicieli ZK-P, wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii z Warszawy i Wrocławia, architekta Miasta Gdańska, przedstawicieli Rady Miasta Gdańska i GZDiZ.

Początkowo konkurs planowano przeprowadzić w dwóch etapach. Po pierwszym etapie, 27 VI 2022, Komisja podjęła jednak decyzję o pozostawieniu konkursu bez rozstrzygnięcia. W marcu 2023 ogłoszony kolejny konkurs, tym razem jednoetapowy, którego rozstrzygnięcie zaplanowano do 10 VIII 2023. W finale konkursu znalazło się pięć projektów. Zwyciężyła praca Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer z Torunia, który otrzymał nagrodę w wysokości 25 000 zł. Na czele powołanego „Komitetu Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego” stanął senator RP Kazimierz Kleina. Budowę wsparły władze samorządowe województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, Instytut Pamięci Narodowej, ZK-P, samorządy gminne oraz osoby prywatne.

Odsłonięcia pomnika 31 VIII 2024 dokonała córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska wraz z rodziną w towarzystwie Kazimierza Kleiny i prezesa ZK-P Jana Wyrowińskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier RP Donald Tusk, marszałkowie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, prezydenci miasta Gdańska i Torunia, senatorowie, posłowie i radni miasta Gdańska. Obecne były poczty sztandarowe oddziałów ZK-P i szkół imienia Lecha Bądkowskiego.

Pomnik przedstawia wykonana z brązu pełnowymiarową postać Lecha Bądkowskiego siedzącego w fotelu. W lewej ręce trzyma jedno ze swoich dzieł, Pomorską myśl polityczną, w prawej przygotowane do czytania okulary. Na klapie marynarki została umieszczona odznaka z herbem ZK-P. Na postumencie umieszczono inskrypcje: LECH BĄDKOWSKI 1920–1984 (od frontu) oraz w języku polskim POMORZANIN · PISARZ · ŻOŁNIERZ (od strony wschodniej) i w języku kaszubskim PÒMÒRZÓN · PISÔRZ · ŻÔŁNÉRZ (od strony zachodniej). Na cokole, od strony północnej, został umieszczony gryf – godło ZK-P oraz nazwa Zrzeszania w języku polskim i kaszubskim. SR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania