MORSKA STACJA BIOLOGICZNA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Morska Stacja Biologiczna, 1960
Morska Stacja Biologiczna, na tle drzwi, w garniturze, prof. Fryderyk Pautsch, 1960
Morska Stacja Biologiczna, zestaw do badań histologicznych, 1960

MORSKA STACJA BIOLOGICZNA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO, Gdańsk– Górki Wschodnie, ul. Ornitologów. Powstała z wykorzystaniem dwóch zniszczonych budynków dawnego portu wodno-lotniczego ( lotniska) w Górkach Wschodnich, przekazanych w 1946 Instytutowi Medycyny Morskiej i Tropikalnej Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). W wyremontowanych do 1948 obiektach powstało między innymi osiem pomieszczeń laboratoryjnych i kilka gospodarczych. Od 1949 pierwszym kierownikiem był Fryderyk Pautsch.

Po usamodzielnieniu się Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, od 1955 właścicielem była AMG. W latach 1958–1969 współpracowało ze stacją (i częściowo finansowało działalność) Gdańskie Towarzystwo Naukowe (GTN), a Fryderyk Pautsch przewodniczył komisji GTN do spraw Stacji Biologicznej. W okresie 1964–1969 administratorem był dr Tadeusz Dominiczak, który zaprojektował i zrealizował przebudowę obiektów. Od 1970 placówka podlegała nowo powstałemu Uniwersytetowi Gdańskiemu (obecna Stacja Biologiczna UG) w ramach Katedry Biochemii (obecny Wydział Biologii). W latach 2005–2006 kierował nią prof. Edward Skorkowski (uczeń Fryderyka Pautscha).

Zlokalizowana nad Wisłą, na styku wód słodkich i słonych, umożliwia badania biologiczne organizmów zwierzęcych wód słonawych i morza. Oprócz zajęć dydaktycznych organizuje wakacyjne kursy dla studentów UG. Kontakty międzynarodowe Fryderyka Pautscha umożliwiły współpracę (staże naukowe, publikacje) np. z Reed Institute w Portland (Oregon, USA), Institute of Biochemistry, Carleton University w Ottawie (Kanada) i Laboratoires de Biologie du Collège de France w Concarneau (Francja). Główne kierunki badawcze to fizjologia i biochemia porównawcza zwierząt morskich, obserwowanie wpływu zanieczyszczeń przemysłowych na ich biologię. Badania umożliwiają poznanie metabolizmu komórek zwierząt wyższych i człowieka (np. niektóre enzymy mitochondrialne ryb i skorupiaków działają podobnie jak enzymy komórek nowotworowych ssaków, natomiast ATP-aza z komórek nerwowych kraba działa na komórki człowieka). Badania dotyczą również wpływu substancji toksycznych (kadm) na indukcję białek stresowych. ZK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania