LINIA KOLEJOWA NUMER 250

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Linia kolejowa numer 250

LINIA KOLEJOWA NUMER 250, normalnotorowa, zelektryfikowana, dwutorowa linia kolejowa biegnąca z przystanku kolejowego Gdańsk Śródmieście, przez Sopot, Gdynię Główną, do stacji Rumia. Na terenie Gdańska jej zarządcą jest PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Ma długość 31,8 kilometra. Przebiega przez dzielnice Gdańska (często wzdłuż ich granic): Śródmieście, Aniołki, Młyniska, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Strzyża, Zaspa-Młyniec, Oliwa, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Do stacji Gdańsk Główny biegnie wzdłuż linii numer 9 (Warszawy Wschodnia – Gdańsk Główny), a następnie wzdłuż linii numer 202 (Gdańsk Główny – Stargard).

Prace nad utworzeniem linii trwały od 1950. Początkowo oddano do użytku pierwszy odcinek linii biegnący z Gdańska Głównego do Sopotu, co miało miejsce 2 I 1952. Do stacji Gdańsk Wrzeszcz był on dwutorowy, a dalej do stacji Sopot – jednotorowy. 22 VI 1952 oddano drugi tor na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Sopot. W następnych latach linia była przedłużana.

W dniu 1 IV 2015 oddano do użytku dwutorowy odcinek Gdańsk Główny – Gdańsk Śródmieście, co wiązało się z wprowadzeniem na linii ujemnego kilometrażu, biegnącego od stacji Gdańsk Główny. Po linii poruszają się podmiejskie pociągi PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz okazjonalnie inne. PP

Posterunki i przystanki kolejowe na linii numer 250
Kilometraż linii kolejowej numer 250 Nazwa Rodzaj posterunku / przystanku osobowego Uwagi
-1,0 Gdańsk Śródmieście przystanek osobowy początek linii numer 250
0,0 Gdańsk Główny węzłowa stacja kolejowa
1,0 Gdańsk Stocznia przystanek osobowy
2,5 Gdańsk Politechnika przystanek osobowy
4,2 Gdańsk Wrzeszcz węzłowa stacja kolejowa
5,4 Gdańsk Zaspa przystanek osobowy
7,0 Gdańsk Przymorze Uniwersytet przystanek osobowy
8,0 Gdańsk Oliwa przystanek osobowy
9,3 Gdańsk Żabianka AWFiS przystanek osobowy
PP
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania