KURAN-BOGUCKA IRENA, artystka grafik, poetka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

IRENA KURAN-BOGUCKA (5 V 1925 Warszawa – 21 VIII 1995 Kartuzy), artystka grafik, poetka, tłumaczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Tadeusza Kulisiewicza. Od 1948 z mężem w Gdańsku. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, podejmowała tematykę gdańską i morską. Prace w zbiorach gdańskich i polskich muzeów. Jej grafiki stanowiły ilustracje książkowe, w tym jej własnych tłumaczeń wierszy Federica G. Lorki, Rafaela Albertiego, Heinricha Heinego, Güntera Grassa.

Członki Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Tysiąclecia, brązową i złotą odznaką Zasłużonego Pracownika Morza, odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Laureatka między innymi Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Od 1948 była żoną Dariusza Boguckiego, matka pisarki Ewy Marii po mężu Slaskiej i poetki oraz tłumaczki Katarzyny, zamężnej za architekta Jacka Krenza. Pochowana (25 VIII 1995) na cmentarzu Srebrzysko. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania