KOPITTKE RYSZARD, etnolog, historyk sztuki, przewodnik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ryszard Kopittke
Ryszard Kopittke (z prawej), „Olimpiada Wiedzy o Gdańsku”, 2014
Ryszard Kopittke z tablicą z grobu Nathanaela Matthaeusa Wolfa, 2019

RYSZARD KOPITTKE (ur. 3 IV 1992 Gdańsk), etnolog, historyk sztuki, radny dzielnicy Chełm, przewodnik. Jego rodzina ze strony ojca i matki była wzmiankowana w Gdańsku od końca XIX w. i należeli do niej: Franz Kopittke, szewc przy obecnym placu Wybickiego, Paul Quidczyński, tokarz przy obecnej ul. Twardej. Syn Bogdana, mechanika maszyn i urządzeń przemysłowych i Renaty, księgowej. W 2011 absolwent gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego w klasie humanistyczno-artystycznej, w 2014 uzyskał licencjat w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Od 2016 magister, jego praca magisterska Architektura i urbanistyka Biskupiej Górki (promotor prof. Małgorzata Omilanowska) została uznana za najlepszą napisaną w Instytucie Historii Sztuki UG w roku akademickim 2016/2017. W latach 2011–2012 odbył kurs przewodnicki w PTTK w Oddziale Gdańskim im. dr Jerzego Szukalskiego. W 2014 był zwycięzcą „Olimpiady wiedzy o Gdańsku”.

Po zaliczeniu kursu przewodnickiego pracował w Instytucie Kultury Miejskiej (IKM), którego jeden z projektów dotyczy spacerów po gdańskich dzielnicach. Od 2012 przewodnik lokalny na Biskupiej Górce, od 2013 na Dolnym Mieście, od 2014 Oruni. W latach 2014–2018 uczestniczył także w projekcie Metropolitanka (projekt herstoryczny, przedstawiający rolę kobiet w historii) – oprowadzał śladami „prekursorek” (na trasie były wspominane m.in. Klara Baedeker (żona malarza Wilhelma Stryowskiego), Marianna Selonke czy Stanisława Przybyszewska). Od 2017 licencjonowany przewodnik po twierdzy w Wisłoujściu. W 2018 był autorem ścieżki edukacyjnej historyczno-przyrodniczej po obrysie dawnych fortyfikacji nowożytnych na Biskupiej Górce (tablice, opisy, zdjęcia). W 2019 przyczynił się do odkrycia grobu Nathanaela Matthaeusa Wolfa.

Prowadzi spacery tradycyjne: piesze i kajakowe (np. od 2016 Kajakowy Spacer Miejski w Gdańsku) oraz alternatywne: autorskimi trasami tematycznymi po tradycyjnych szlakach, co roku rozszerza też swoją ofertę o kolejne mniej znane lub zapomniane miejsca, w tym również wnętrza wybranych kamienic. Prowadzi cykliczne wykłady m.in. dla Muzeum Gdańska (MG) (np. Chełm powojenny. Budowa osiedla Chełm-Orunia), IKM (np. Wycinki kryminalne w Nowym Porcie w przedwojennej prasie), Gdańskiego Archipelagu Kultury (Nieistniejące budynki na Oruni), Nadbałtyckiego Centrum Kultury w ramach Akademii Mistrzów, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (cykl o gdańskich rzemieślnikach). W ramach organizowanego od 2017 przez Miasto Gdańsk, Radę Dzielnicy Śródmieście, Biuro Rozwoju Gdańska oraz Stowarzyszenie „Waga” przy ul. Biskupiej 4 „Święta Ulicy Biskupiej” prowadzi m.in. wykłady historyczne (np. w 2023 Historia Biskupiej Góry w okresie międzywojennym). Kurator cyklu Ocalić od zapomnienia. Gdańskie fasady – Jak mógłby wyglądać Gdańsk?, organizowanego przez Fundację dla Gdańska i Pomorza; w kawiarni „Fusy Miętusy” wystawiono 30 prac z konkursu na fasady dla budynków istniejących i planowanych, rozpisanego w 1902 przez Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Zabytków Budownictwa i Sztuki Gdańska .

Od 11 XI 2013 prowadzi stronę na portalu społecznościowym Facebook o nazwie „Wkręć się w Trójmiasto”, na której przez pierwsze dwa lata głównie polecał nadchodzące wydarzenia w Trójmieście, od 15 XI 2015 sam takie wydarzenia tworzy, inspiruje odwiedzanie miejsc wartych odkrywania oraz publikuje zdjęcia z wyczerpującym opisem, a także przypomina o ważnych wydarzeniach dla Gdańska i oferuje spacery autorskie.

Współautor publikacji Szlakiem kościołów, szpitali i przytułków dawnego Gdańska („Gdańskie Miniatury”, IKM, 2015), broszury dotyczącej rewitalizacji Oruni, artykułów: Banki a Polonia w Wolnym Mieście Gdańsku (w: Swój do swego. Polscy przedsiębiorcy w Gdańsku do 1939 r. (szkice) (2016); Chełm po drugiej wojnie światowej: budowa osiedla Chełm−Orunia i późniejsze inwestycje (w: Historie gdańskich dzielnic. Chełm, MG, 2019).

W kadencji 2015–2019 był radnym dzielnicy Chełm, przewodniczącym komisji ds. społecznych, dekomunizacji ulic, współpomysłodawcą rozdzielenia Oruni Górnej od Chełmu oraz nazwy zrewitalizowanego skweru na Chełmie „Misia Wojtka”. Od 13 VIII 2021 inspektor Ochrony Zabytków w Wydziale ds. Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Podejmował działania przy rewitalizacji Rynku Oruńskiego (2023 zachowanie napisów na budynku przy Trakcie św. Wojciecha 93), remoncie dworu w Parku Oruńskim (2023), budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego (2023), dworca podmiejskiego Gdynia Główna (2024). KAF







Bibliografia:
https://ibedeker.pl/wydarzenie/moje-miejsce-urodzenia-ryszard-kopittke-i-hans-jurgen-kwidczynski/.
https://biskupiagorka.pl/?page_id=127.
https://biskupiagorka.pl/?p=6738.
http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&task=artykul&id=13329.
https://www.gospodarkamorska.pl/poznaj-szlaki-wodne-motlawy-od-czwartku-kajakowe-spacery-miejskie-z-przewodnikiem-59919.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania