HOTEL CONTINENTAL

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hotel Reichshof i hotel Continental od strony Stadtgraben (ul. Podwale Grodzkie), w przerwie zabudowy widoczny klasztor karmelitów i częściowo kościół św. Józefa, około 1900
Hotel Continental, początek XX wieku, przy skrzyżowaniu St. Elisabeth-Kirchengasse (ul. Elżbietańska), której nieistniejący już wylot widać z lewej, z Stadtgraben (ul. Podwale Grodzkie), w głębi kościół św. Józefa
Reklama Hotelu Continental, 1921

HOTEL CONTINENTAL, Stadtgraben 7, u zbiegu obecnej ul. Elżbietańskiej i Podwale Grodzkie, naprzeciw (nieco na południe) Dworca Głównego. Budowany od 1896, otwarty 20 VI 1899. Początkowo własność Heinricha Schützego, w czerwcu 1919 nabyty za 1 800 000 marek przez polską spółkę Baltische Terrain-Gesellschaft (Bałtyckie Towarzystwo Terenowe).

Trzypiętrowy, wydłużony budynek zwieńczony był szczytami, w narożniku znajdowała się półokrągła wieża z baniastym hełmem. Pierwotnie hotel dysponował 35 pokojami, po rozbudowie w 1914 – 90 (ze 120 łóżkami), z dużą restauracją Zum Rüdesheimer, na I pietrze z kawiarnią i winiarnią, posiadał także zakład fryzjerski i kantor wymiany walut. W 1920 przebudowano część zaplecza kuchenno-gospodarczego. 29 VII 1920, po wielkim wiecu przeciwko drożyźnie i podatkom, który odbył się na Targu Siennym, stał się jednym z celów ataku protestujących (jak i inne polskie placówki, zob. Generalna Delegacja Ministerstwa Aprowizacji). W okresie II Wolnego Miasta Gdańska znajdowała się tutaj m.in. agencja polskiego Biura Podróży Orbis. Pokoje były wówczas wyposażone w telefon, łazienkę i WC. W polskich pismach obiekt reklamował się jako obsługujący gości również w języku polskim. W hotelu 11 VII 1922 powołano polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki (z siedzibą w budynku Gimnazjum Polskiego), tutaj też odbywały się pierwsze zebrania zarządu klubu sportowego Gedania, utworzonego 15 IX 1922. Miał tu swoją siedzibę w 1927 Polski Klub Szachowy (I piętro, pokój 12), także Verband zür Förderung d. Danzig-Polnischen Wirtschaftsbeziehungen (Związek Rozwoju Gdańsko-Polskich Stosunków Gospodarczych), a w latach 1935–1938 konsulat Wenezueli.

W 1924 urządzono część hotelową na poddaszu (ilość pokoi wzrosła do 100), w 1934 odnowiono elewację. 13-14 X 1930 w hotelu gościł brat cesarza Japonii, książę Takamatsu z żoną Kikuko i dworem. Książę, komandor Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, przed przyjazdem do Gdańska przebywał w Warszawie i oglądał port w Gdyni.

Od 1930 dyrektorem i współwłaścicielem był Piotr Bresiński (1870–1940), były powstaniec wielkopolski, od lat 20. XX wieku działacz Polonii sopockiej (w latach 1924–1934 z listy polskiej członek sopockiej Rady Miasta). Za jego czasów hotel był miejscem zebrań gdańskiej Polonii, przyjmował też Żydów przed ich wymuszonym wyjazdem z Gdańska ( Żydzi, pomnik Kindertransportów). W 1938 nazistowskie władze miasta w przyjętym planie przebudowy centrum Gdańska założyły rozbiórkę hotelu (ze względów politycznych). Do wybuchu II wojny światowej przedsięwzięcia nie udało się zrealizować. 7 IX 1939 w budynku przetrzymywano polskich oficerów z Westerplatte. Piotr Bresiński, aresztowany, zginął w obozie Stutthof (po ekshumacji pochowany na cmentarzu na Zaspie). Hotel, w 1939 przejęty przez władze jako mienie polskie, oddany w dzierżawę byłemu recepcjoniście Robertowi Hallmannowi, funkcjonował do chwili zniszczenia w 1945, nieodbudowany.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania