HOTEL DANZIGER HOF

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hotel Danziger Hof po otwarciu, 1898, fot. Rudolf Theodor Robert Kuhn
Hotel Danziger Hof, w głębi fragment domu towarowego braci Freymann na Targu Węglowym, około 1910
Danizger Hof, około 1930
Danziger Hof, pocztówka
Druk reklamowy hotelu Danziger Hof, około 1915
Ruiny hotelu Danziger Hof widziane od strony Bramy Wyżynnej, 1945
Miejsce po byłym hotelu Danziger Hof z budynkiem LOT-u, 1977

HOTEL DANZIGER HOF, Dominikswall 6 (ul. Wały Jagiellońskie, powstała z byłych Dominikswall i Elisabethwall), obok obecnego budynku LOT-u. Wybudowany po rozebraniu ziemnych wałów obronnych w latach 1896–1898 według planów berlińskiego architekta Karla Gausego, wykonanych przez jego firmę pod nadzorem gdańskiego mistrza budowlanego Aleksa Feya.

Najwytworniejszy i najbardziej luksusowy hotel w Gdańsku w 1. połowie XX wieku. Pierwszym właścicielem był Heinrich Teute, były właściciel hotelu Walter’s. Hotel pierwszych gości przyjął w lipcu 1898; dysponował 120 pokojami ze 157 łóżkami, restauracją na 100 miejsc, kawiarnią, cukiernią, salą balową na 400 osób, z estradą (22,8 × 12,15 m), miał centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczne, windy towarowe i osobowe, pralnię oraz kuchnię. Do jego wnętrz prowadziły 2 westybule: od Dominikswall i od Targu Węglowego. Na parterze umiejscowiono salę konferencyjną (wychodzącą na obecną ul. Wały Jagiellońskie) oraz czytelnię. Pomieszczenia restauracyjne znajdowały się obok sali konferencyjnej, część dziedzińca była zajmowana wyłącznie w sezonie letnim. Na piętra prowadziły schody z białego marmuru lub stylowa winda.

Hotel gościł między innymi króla Alberta von Sachsen z małżonką, księżną Fryderykę Leopoldę von Preußen, księcia Johanna Georga von Sachsen, księcia Aleksieja, amerykańskiego miliardera Vanderbilta, cesarzową Augustę Viktorię i cesarza Wilhelma II, Ignacego Paderewskiego (w grudniu 1918). W okresie od 8 lutego do 6 VI 1920 urzędował w nim pierwszy (oficjalny) komisarz Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Biesiadecki ( Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w II Wolnym Mieście Gdańsku). 20 XII 1936 polskie organizacje wydały tu uroczysty bankiet pożegnalny odchodzącemu z urzędu komisarza RP Kazimierzowi Papée.

W 1929 zadłużony obiekt wydzierżawił Bank Polsko-Brytyjski, rozważając możliwość przekształcenia go w biurowiec. W początku roku 1930 nabył go (za 60% wartości) Stanisław Vogel, właściciel hotelu Reichshof. Po renowacji liczył 80 pokoi ze 110 łóżkami, z łazienkami z bieżącą ciepłą i zimną wodą. Większość stylowych mebli zamówiono w firmie Oskara Olschewskiego ( przedsiębiorstwa). Na I piętrze umieszczono komfortową salę konferencyjną oraz Salę Marynarską na około 150 osób. Zniszczony w 1945 roku, nieodbudowany.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania