HAJDUN JANUSZ, pianista, kompozytor

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Janusz Hajdun

JANUSZ TADEUSZ HAJDUN (25 II 1935 Lwów – 12 IX 2008 Gdańsk), pianista, kompozytor. W 1945 w ramach akcji przesiedleńczej zamieszkał z rodziną w Gdyni. Podstawową szkołę muzyczną ukończył w Gdyni, w 1956 absolwent klasy fortepianu Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina we Wrzeszczu ( Zespół Szkół Muzycznych) pod kierunkiem Władysława Walentynowicza, w 1965 absolwent sopockiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (PWSM), objęty programem przygotowania do nadchodzącego Konkursu Chopinowskiego, w 1974 gdańskiej PWSM w klasie kompozycji Konrada Pałubiskiego.

Podczas studiów rozpoczął współpracę z Teatrem Wybrzeże i teatrami studenckimi Wybrzeża – z kierowanym przez Romualda Frejera Studenckim Teatrem Pantomimy Rąk i Przedmiotów „Co To”, Cyrkiem Rodziny Afanasjeff ( Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew), obok muzyki do kolejnych przedstawień skomponował szlagier Świat nie jest taki zły (słowa Jerzy Afanasjew). Estradowa wersja nosi tytuł Niech no tylko zakwitną jabłonie: w 1970 Halina Kunicka za wykonanie tego utworu zdobyła nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, w 1964 według scenariusza Agnieszki Osieckiej powstało widowisko muzyczne, w którym była to piosenka tytułowa.

Autor muzyki do 130 filmów, pierwszym była krótkometrażówka telewizyjna Jerzego Afanasjewa Białe zwierzęta (1960). Współpracował z takimi reżyserami jak Grzegorz Królikiewicz, Zbigniew Rybczyński, Bogdan Dziworski, Wojciech Wiszniewski, Piotr Dumała czy Hieronim Naumann. Muzykę do 60 z tych filmów nagrodzono w różnorakich konkursach, m.in. muzyka do Na wylot Królikiewicza została uhonorowana nagrodą podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (1973), soundtracki do Elementarza (1976) Wojciecha Wiszniewskiego i Tanga (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego – na Krakowskim Festiwalu Filmowym (1981), a Tango (roboczy tytuł Pokój mieszkalny), awangardowy, animowany film realizowany w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for, zdobył pierwszego Oscara dla polskiego filmu (55. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 11 IV 1983 w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles). Od czasu ukończenia sopockiej PWSM związany z redakcją muzyczną Radia Gdańsk, od 12 XII 2008 jego imię nosi radiowe studio koncertowe. Pisał również muzykę baletową, teatralną, radiową i telewizyjną. Laureat m.in. Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1988), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2002, 2007) oraz Sopockiej Muzy (2008).

Mąż Elżbiety z domu Makuła (ur. 1960 Warszawa), artystki-malarki, absolwentki średniej szkoły muzycznej w klasie fortepianu oraz malarstwa gdańskiej PWSSP w pracowni Hugona Laseckiego. Ojciec Filipa (ur. 1987) i Jakuba (ur. 1991 Gdańsk), pianisty jazzowego, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku (dyplom pod kierunkiem Włodzimierza Nahornego w formie suity z towarzyszeniem Janusza Mackiewicza (kontrabas) i Romana Ślefarskiego (perkusja)). JMY

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania