BERENT IWONA, konserwator zabytków

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Iwona Berent

IWONA ALEKSANDRA BERENT (ur. 24 VI 1967 Gdańsk), konserwator zabytków, kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana w Gdańsku. Córka Kazimierza i Bożeny Klarys. W 1986 absolwentka klasy humanistycznej Liceum Ogólnokształcącego nr V, w 1988 Policealnego Studium Zawodowego w Sopocie w specjalności bibliotekarstwo, w 1995 Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku konserwatorstwo i muzealnictwo. Od 2016 słuchaczka Studium Doktoranckiego Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego (UG).

W latach 1995–1996 pracowała w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska, od 1997 do 2006 jako starszy inspektor do spraw zabytków nieruchomych Głównego Miasta Gdańska w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Od 1 IX 2006 kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana w Nadbałtyckim Centrum Kultury (NCK), od 2018 (po zmianie statutu w NCK) kierownik Działu Opieki nad Zabytkami.

Jako kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana realizowała projekty finansowane z funduszy unijnych. Nadzorowała prace projektowe, konserwatorskie i adaptacyjne, w efekcie których kościół został odbudowany i poddany konserwacji obejmującej elewacje wraz z wieżą, wnętrze oraz historyczne wyposażenie. Z uwagi na zaadoptowanie kościoła na centrum kultury nadzorowała także jego wyposażenie w infrastrukturę sceniczną, nagłośnienie, oświetlenie, obrotową widownię oraz system elektrycznie sterowanych rolet w gotyckich oknach.

W latach 2008–2019 nadzorowała prace w Ratuszu Starego Miasta: remont dachu wraz z wieżą pokrytą blachą ołowianą z 1845, konserwację elewacji i historycznego wyposażenia, m.in. renesansowej arkady w holu I piętra, kominków w Sali Mieszczańskiej, barokowej klatki schodowej, konserwację sieni wejściowej. W latach 2016–2018 brała udział w międzynarodowym projekcie „Visible Cultheritige”, zajmującym się promocją dziedzictwa kulturowego państw basenu Morza Bałtyckiego. Autorka m.in. Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach (Gdańsk 2015), współautorka (z Jakubem Szczepańskim) Kościół św. Jana w Gdańsku (Gdańsk 2012).

Odznaczona srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (2005), wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2012), Nagrodą im. prof. Jerzego Stankiewicza „Za koncepcję i realizację restauracji kościoła św. Jana w Gdańsku” (2014), Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, szczególnie za opiekę konserwatorską nad Centrum św. Jana oraz Ratuszem Starego Miasta (2017). Otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2020 rok za „koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcji XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode”. BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania