AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
< Poprzednie | Następne > |
AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO (UG). Powołany przez władze uczelni w 1971. Jest bezpośrednim kontynuatorem działającego w latach 1953–1970 Akademickiego Chóru ► Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Działa w ramach ► Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”.
Wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. W 1997 uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie przed papieżem Janem Pawłem II, inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Brał udział m.in. w 2005 w prapremierowym wykonaniu Kantaty o wolności Jana Andrzeja Pawła Kaczmarka w Gdańsku z okazji rocznicy 25-lecia powstania ► Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i podpisania ► porozumień sierpniowych, w 2006 – w prapremierowym wykonaniu Mszy ► Leszka Możdżera na chór i trio jazzowe, w 2017 – w prapremierowym wykonaniu utworu Jana A.P. Kaczmarka Emigra – Symfonia bez końca.
Otrzymał szereg nagród na olimpiadach chóralnych: dwa złote medale w kategoriach Musica Sacra i mieszanych zespołów kameralnych, srebrny medal w kategorii zespołów folklorystycznych na II Olimpiadzie Chóralnej w Busan (Kora Południowa, 2002), medale złoty i srebrny na III Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Bremie (2004), srebrny medal w kategorii mieszanych chórów kameralnych i srebrny medal w kategorii Musica Sacra na IV Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny, 2006). Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix między innymi w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (1976, 1978, 1987, 2001), na XXI Certamen de cancion y polifonia vascas para masas corales w Tolosa (Hiszpania, 1981), w II Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej „Hora Cantavi” w Suwałkach (1999), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Schuberta w Wiedniu (2000), Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w La Valetcie (Malta 2003), XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2005), XX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (2008), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Wilnie (2010, 2014), I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach (2012), Ohrid Choir Festival w Macedonii (2013), XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego (Barczewo 2016), VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym / Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa „Cançó Mediterrània”
w Barcelonie i Lloret de Mar (Hiszpania, 2018) oraz XIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Sakralnej „Silver Bells” w Daugavpils (Łotwa, 2019). Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (po Argentynie, Hiszpanii, Holandii i Niemczech, Włoszech i Słowenii oraz Bałkanach).
Dyrygentami i dyrektorami artystycznymi chóru byli: w latach 1971–1983 ► Henryk Czyżewski, 1984–1989 Grzegorz Rubin, 1989–1992 Waldemar Czaja, od 1992 funkcje te pełni ► Marcin Tomczak. Chór występował pod gościnną dyrekcją m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Rafała Delekty, Michała Nesterowicza; współpracował z takimi zespołami, jak Sinfonia Varsovia, orkiestra ► Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, orkiestra ► Opery Bałtyckiej. W pracach zespołu brali udział m.in.: ► Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz, Ewa Marciniec, Jerzy Mechliński, Agnieszka Tomaszewska.
Zespół został zaproszony wiosną 2018 przez „Mikromusic” Smolika i Skubasa do projektu Chóralnie, opartego na repertuarze tych artystów z towarzyszeniem chórów, ze specjalnie na tę okazję napisanymi aranżacjami. M.in. z towarzyszeniem chóru artyści zagrali w ► Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS) w marcu 2019. Kolejne zaplanowane występy w GTS w 2020 odwołano z powodu epidemii, 20 maja tego roku chór opublikował więc w internecie e-nagranie (każdy muzyk nagrywał osobno, następnie ich występy zmontowano w jeden utwór, z mozaiką wykonawców na ekranie) We Move the World! z udziałem Branko Starka.
Zespół, oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne epoki i style muzyczne, ma w swoim dorobku także prawykonania utworów współczesnych kompozytorów polskich różnych gatunków muzycznych – m.in. jazz, pop czy rock symfoniczny. Bierze udział w uroczystościach na UG: inauguracje roku akademickiego, immatrykulacje, absolutoria, dyplomatoria, rozdania doktoratów.
Na dyskografię chóru składają się liczne nagrania CD, w tym autorskie, między innymi Alme Matri Tricesimo Anno z okazji 30-lecia macierzystej uczelni (2000), Koreańskie Trofea (2003), Missa Gratiatoria (2008) – utwór, który Leszek Możdżer napisał dla niego z okazji 35-lecia działalności, ► Pasja Gdańska Georga Philipa Telemanna (2011), album z utworami negro spirituals I'm goin' to sing (2012) czy Chwalebna Droga Krzyżowa Stanisława Szczycińskiego (2013), oraz nagrania z udziałem chóru, między innymi Kolęda Nocka – musical Ernesta Brylla (libretto) i Wojciecha Trzcińskiego (muzyka) (1981), W.A. Mozart: Msza Koronacyjna C-dur KV 317, G. Fauré: Requiem op.48 (1999), Gdańskie Akademickie Spotkania Muzyczne (2000), XLVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (2003), Jean Michel Jarre – Live from Gdańsk (Koncert w Stoczni) (2005), ponadto nagrania radiowe i udział w programach telewizyjnych.
Chór został wyróżniony: medalem wojewody pomorskiego „Sint Sua Premia Laudi” (2007), „Gryfem Pomorskim” przyznanym przez marszałka województwa pomorskiego, złotą odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz czterokrotnie ► Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2002, 2006, 2012, 2017).