WIZYTA SEKRETARZA GENERALNEGO KC KSČ GUSTÁVA HUSÁKA W GDAŃSKU, 1974

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 11:35, 7 lut 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gustáv Husák i Edward Gierek podczas przejazdu przez Wrzeszcz, 1974
Gustáv Husák na Długim Targu, 1974
Gustáv Husák (w kapeluszu i okularach) w Porcie Północnym, z prawej Tadeusz Bejm, 1974
Gustáv Husák w Stoczni Gdańskiej, 1974

WIZYTA SEKRETARZA GENERALNEGO KOMITETU CENTRALNEGO KOMUNISTYCZNEJ PARTII CZECHOSŁOWACJI GUSTÁVA HUSÁKA W GDAŃSKU (10 I 1913 Dubravka, obecnie część Bratysławy, Słowacja – 18 XI 1991 Bratysława, Słowacja) polityka, członka Komunistycznej Partii Czechosłowacji (Komunistická strana Československa, KSČ), sekretarza generalnego Komitetu Centralnego w latach 1969–1987, prezydenta Czechosłowacji w latach 1975–1989.

Przybył do Polski 11 III 1974 na zaproszenie Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i Rady Ministrów Polskiej Republiki Ludowej z oficjalną wizytą przyjaźni jako sekretarz generalny Komitetu Centralnego (KC) Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KSČ). Towarzyszyła mu delegacja partyjno–rządowa. Powitanie miało miejsce na warszawskim lotnisku Okęcie o godzinie 9:30. Nazajutrz czechosłowaccy goście w towarzystwie polskiej delegacji przylecieli na Wybrzeże. O godzinie 10:05 samolot wylądował na udekorowanym flagami obu państw lotnisku w Rębiechowie, gdzie nastąpiło powitanie przez I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego (KW) PZPR Tadeusza Bejma i wojewodę gdańskiego Henryka Śliwowskiego, w towarzystwie II sekretarz KW PZPR Tadeusza Fiszbacha, I zastępcy wojewody gdańskiego Jana Mariańskiego, przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu Edmunda Cieślaka, I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR w Gdyni Władysława Porzyckiego, prezydenta Gdyni Aleksego Latra i zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej kontradmirała Henryka Pietraszkiewicza. Obecni byli także przedstawiciele zakładów z całego Trójmiasta, w tym dokerzy, stoczniowcy, marynarze, rybacy, członkowie organizacji zrzeszonych w Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej oraz 30-osobowa grupa młodzieży z Czechosłowacji, studiująca w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Wraz z sekretarzem generalnym do Gdańska przybyli: członek prezydium KC KSČ, przewodniczący rządu tego kraju Lubomír Štrougal, członek Prezydium KC KSČ sekretarz Vasil Bilak, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Słowacji Josef Lenart, zastępca członka Prezydium KC KSČ, zastępca przewodniczącego rządu Czechosłowacji Rudolf Rohliczek, członek KC KSČ, I sekretarz Komitetu Okręgowego w Ostrawie Miroslav Mamula, członek KC KSČ, ambasador tego kraju w Polsce Jan Muszal. Czechosłowackim gościom towarzyszyli: I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, członek Biura Politycznego KC PZPR, prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz, członek Sekretariatu KC PZPR Ryszard Frelek, kierownik kancelarii Sekretariatu KC PZPR Jerzy Waszczuk, wicepremier Franciszek Kaim, minister przemysłu ciężkiego Włodzimierz Lejczak, wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Trepczyński i ambasador Polski w Czechosłowacji Lucjan Motyka.

Po powitaniu delegacja polsko–czechosłowacka udała się na krótko do Gdyni, skąd z Placu Konstytucji ulicami: 10 Lutego, Władysława IV, al. 20 Października (obecnie al. Niepodległości) w Sopocie, w Gdańsku al. Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Podwalem Grodzkim, Wałami Jagiellońskimi, Huciskiem dotarła na Westerplatte. Trasa przejazdu udekorowana była flagami Polski i Czechosłowacji oraz transparentami. Przy Hali Widowiskowo-Sportowej „Olivia” Gustav Husak, Edward Gierek i Tadeusz Bejm przesiedli się do otwartej limuzyny, pozdrawiając w dalszej drodze zgromadzonych gdańszczan. Na Westerplatte gości powitał prezydenta Gdańska Andrzej Kaznowski, historię obrony tego miejsca w 1939 przybliżył przybyłym kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz. Po hymnach obu krajów, odegranym przez Orkiestrę Wojska Polskiego, przy dźwiękach bębnów, Gustáv Husák złożył wieniec pod pomnikiem Obrońców Westerplatte. Następnie delegacja, oprowadzona przez dyrektora Bogusława Bujwida, zwiedziła Port Północny i spotkała się z reprezentacja załogi. Na pirsie węglowym Edward Gierek udzielił wywiadu dziennikarzom, chwaląc zaangażowanie w budowie Portu: „Cała Polska jest dumna z wielkiego wysiłku gdańszczan”.

Kolejnym punktem wizyty był Sopot, do którego goście udali się z Westerplatte na pokładzie okrętu wojennego. Podczas podróży Tadeusz Bejm zapoznał gości z problemami społeczno–gospodarczymi ziemi gdańskiej. Do mola w Sopocie przybito około godziny 13:15, skąd goście spacerem dotarli do Grand Hotelu, stanowiącego ich rezydencję podczas pobytu w Trójmieście. W godzinach popołudniowych, delegacje polska i czechosłowacka udały się do hali widowiskowo-sportowej Stoczni Gdańskiej, gdzie wzięły udział w wiecu przyjaźni. W uroczystościach brało udział blisko 3000 stoczniowców, przemówienia wygłosili premierzy Piotr Jaroszewicz i Lubomír Štrougal. Ten drugi na zakończenie przekazał stoczniowcom pamiątkową płaskorzeźbę przedstawiającą rewolucyjny czyn patriotów czechosłowackich, otrzymując od stoczniowców metaloplastykę z panoramą Gdańska. Po zakończonym wiecu goście zwiedzili w towarzystwie I sekretarza Komitetu Zakładowego Stoczni PZPR Zenona Olejarczyka i dyrektora Stanisława Zaczka nabrzeża i stoczniowe pochylnie.

W godzinach popołudniowych goście – witani przy Złotej Bramie występem zespołu „Gdańsk” pod dyrekcją Tadeusza Kałdowskiego – zwiedzili Główne Miasto, oglądając występy gdańskich kapel podwórkowych, orkiestr szkolnych i chórów młodzieżowych. Z okien domów przy ul. Długiej sypano kwiaty i wyrażano pozdrowienia. W drodze na nocleg do sopockiego Grand Hotelu obejrzano jeszcze nowo powstałe osiedle mieszkaniowe na Przymorzu (Dużym).

W drugim dniu wizyty, rano 13 III 1974 delegacje czechosłowacka i polska zwiedziły Stocznię im. Komuny Paryskiej w Gdyni, o godz. 10:45 polskim samolotem Ił-18 z lotniska w Rębiechowie odleciały do Warszawy. Przed odlotem Gustáv Husák i Edward Gierek prosili dziennikarzy o przekazanie społeczeństwu Wybrzeża Gdańskiego słów podziękowania za serdeczne przyjęcie. W oficjalnym pożegnaniu na lotnisku wzięli udział Tadeusz Bejm, Henryk Śliwowski, Tadeusz Fiszbach, Jan Mariański, Edmund Cieślak, kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz oraz przedstawiciele władz gdyńskich. Gustav Husák opuścił Polskę 15 III 1974 po godzinie 18:00, specjalnym samolotem linii czechosłowackich udając się do Pragi. AKP PP


















Bibliografia:
Heith Zdzisław, Delegacja partyjno–rządowa CSRS z Gustavem Husakiem gorąco witana w Trójmieście. Tumy wiwatujących na ulicach. W gościnie u stoczniowców i na Głównym Mieście. Przemówienia premierów P. Jaroszewicza i L. Sztrougala, „Dziennik Bałtycki”, nr 61 (9219), 13 III 1974, s.1–2.
HEZ, Przed odlotem do Warszawy. Owacyjne przyjęcie partyjno–rządowej delegacji CSRS w Stoczni im. Komuny Paryskiej, „Dziennik Bałtycki”, nr 62 (9220), 14 III 1974, s. 1.
Kuczyński J.M., Delegacja partyjno–rządowa CSRS zakończyła wizytę na Wybrzeżu. Spotkanie przyjaźni w gdyńskiej „Komunie”. Rozmowy szefów rządów PRL i CSRS, „Głos Wybrzeża”, nr 62 (8084), 14 III 1974, s. 1–2.
Kuczyński J.M., Gorące powitanie delegacji partyjno–rządowej CSRS na ziemi gdańskiej. Współpraca pomnaża nasze siły. Dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta na trasie przejazdu. Złożenie wieńca na Westerplatte. Wiec przyjaźni w stoczni im. Lenina, „Głos Wybrzeża”, nr 61 (8083), 13 III 1974, s. 1–2.
Serdecznie witamy czechosłowackich przyjaciół! Dziś przybywa do Trójmiasta partyjno-rządowa delegacja CSRS pod przewodnictwem Gustava Husaka, „Dziennik Bałtycki”, nr 60 (9218), 12.03.1974, s. 1.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania