RADDE GUSTAV RICHARD FERDINAND, podróżnik, przyrodnik, były patron gdańskiej ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gustav Richard Ferdinand Radde podczas syberyjskiej wyprawy
Gustav Richard Ferdinand Radde, przed 1880
Gustav Richard Ferdinand Radde, 1892

GUSTAV RICHARD FERDINAND RADDE (27 XI 1831 Gdańsk – 15 III 1903 Tbilisi), podróżnik, przyrodnik, były patron gdańskiej ulicy. Syn nauczyciela, pracującego początkowo w Nowym Dworze Gdańskim następnie w gdańskiej szkole św. Piotra i Pawła, Johanna Jacoba Michaela (1800 Brzeźno koło Człuchowa - 6 VIII 1851 Gdańsk) i Marii Elisabeth z domu Eisenach, brat Ottona i Clary. Uczył się w szkole realnej w Gdańsku, następnie samouk, praktykował w aptece przy Langer Markt 3 (Długi Targ). Dzięki otrzymanemu w 1852 stypendium Towarzystwa Przyrodniczego wyjechał na Krym w celu prowadzenia badań przyrodniczych. Mieszkał przeważnie w Tbilisi, skąd udawał się na wyprawy w góry Kaukazu i na Syberię.

Wybitny znawca geografii i przyrody tamtego regionu, założyciel w 1867 w Tbilisi muzeum przyrodniczego (istniejącego i obecnie, z popiersiem Raddego na dziedzińcu), którego do śmierci był dyrektorem. Autor prac naukowych z tego zakresu, wydanych głównie w Niemczech. Za wybitne osiągnięcia uhonorowany tytułem doktora honoris causa uniwersytetu w Dorpacie (Tartu, Estonia). W 1884 przewodniczył w Wiedniu I Międzynarodowemu Kongresowi Ornitologicznemu. Jego imieniem nazwano w nauce żabę mongolską (Bufo raddei).

Wielokrotnie wracał do Gdańska, wygłaszając odczyty o podróżach badawczych – na przykład w 1860 w Sali Apollo Hotelu du Nord ( hotel Gdańsk Radisson Blu), w domu Towarzystwa Przyrodniczego w latach 1873, 1882, 1889 – i przywożąc eksponaty dla działu przyrodniczego Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej.

Do 1945 jego imię, Gustav-Radde-Weg, nosiła we Wrzeszczu obecna ul. Pileckiego. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania