PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK KIEŁPINEK

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 19:32, 21 wrz 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przystanek Gdańsk Kiełpinek, 2021
Przystanek Gdańsk Kiełpinek, 2021

PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK KIEŁPINEK, położony w dzielnicy Gdańsk- Jasień, na dwutorowej, niezelektryfikowanej linii kolejowej numer 248 (Gdańsk-Wrzeszcz – Gdańsk-Osowa) na jej 8,9 kilometrze pomiędzy posterunkami odgałęźnymi: Brętowo i Kiełpinek. Usytuowany w miejscu przebiegu dawnej linii kolejowej Gdańsk-Wrzeszcz – Stara Piła. Po stronie południowo-wschodniej przystanku zachował się dawny budynek dworca stacji otwartej 1 V 1914 pod nazwą Klein Kelpin. Ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany wskutek częściowego zniszczenia infrastruktury przez wojska niemieckie w 1945 podczas ich wycofywania się z Gdańska. Po II wojnie światowej początkowo planowano ją odbudować, do czego doszło dopiero w 2015 roku.

Przystanek został otwarty 1 IX 2015, ruch pasażerski obsługiwany jest przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Jego nazwa pochodzi od nazwy pobliskiego osiedla. Obok niego znajdują się ul. Szczęśliwa oraz przepływa Kiełpińska Struga.

Posiada dwa perony jednokrawędziowe znajdujące się po zewnętrznych stronach torów linii kolejowej numer 248. Na peronach zamontowane są częściowe zadaszenia. Obok przystanku zlokalizowano pętlę autobusowej komunikacji miejskiej Kiełpinek PKM oraz parking samochodowy. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania