PARK NAD STRZYŻĄ, Wrzeszcz Dolny

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:56, 10 lis 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PARK NAD STRZYŻĄ, Gdańsk–Wrzeszcz Dolny. Park miejski przy ujściu Potoku Królewskiego do Strzyży, na zapleczu ulic Wyspiańskiego i Kubacza. Założony w 2001 na powierzchni 1,6 hektara w miejscu dawnego parku dworskiego w Nowych Szkotach, o swobodnym układzie, uwzględniającym przebieg koryt potoków w jego granicach, o wejściach w obrębie zwartej zabudowy mieszkaniowej. Impulsem dla inwestycji były zniszczenia po powodzi w Gdańsku z 9 VII 2001, kiedy po popołudniowej burzy koryta Potoku Królewskiego i Strzyży nie mogły przyjąć nadmiaru wody deszczowej (tzw. opad nawalny).

Na jego terenie dominują nasadzenia młodych drzew, wśród których wyróżnia się chroniony prawnie cenny okaz wierzby białej, poza nimi aranżacje z kwiatowych rabat, krzewów ozdobnych i różanek. Infrastruktura parku obejmuje: alejki spacerowe o nawierzchni z kostek betonowych, ławki i kosze na śmieci, stylizowaną altankę o konstrukcji metalowej, trzy place zabaw dla dzieci różnych grup wiekowych i plenerową siłownię.

W parkowej przestrzeni odbywają się imprezy kulturalne, finansowane głównie z budżetu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, między innymi „Kino Podwórkowe” (2015), cykl koncertów „Muzyka w Parku Nad Strzyżą” (od 2021). W 2017 w ramach projektu „Bezpieczny Park nad Strzyżą we Wrzeszczu”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego miasta Gdańska, zamontowano 20 słupów oświetleniowych oraz instalację monitoringu. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania