KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA ODKUPICIELA

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 15:04, 14 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA ODKUPICIELA, Żabianka, ul. Gdyńska 8. O osobną parafię dla osiedla starano się od 1974. Erygowano ją w lutym 1981, na fali posierpniowej odwilży, pod nazwą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Początkowo msze odprawiano na wolnym powietrzu, na ołtarzu polowym w kształcie rybackiej łodzi (zwanym Betlejemką) na obecnym placu Wyszyńskiego, pierwszą mszę odprawił 14 VI 1981 bp. Lech Kaczmarek. Betlejemkę podpalono w nocy z 31 VIII na 1 IX 1991, odbudowano ją w ciągu miesiąca. Podczas powtórnego pożaru w czerwcu 2002 ołtarz uległ doszczętnemu zniszczeniu.

W 1982 wybudowano tymczasową kaplicę, poświęconą w 1983 przez bp. Lecha Kaczmarka, pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela. W 1986 przystąpiono do budowy kościoła docelowego, według koncepcji pracowników Politechniki Gdańskiej: Bazylego Domsty, Jakuba Kaczorowskiego, Zbigniewa Pomaza, Jarosława Schulza, wspartej opracowaniem konstrukcyjnym i budowlanym inż. Wiesława Szuchnickiego, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, będącego ośrodkiem wydzielonej 27 VI 1996 osobnej parafii dla południowej części Żabianki.

Jednocześnie tymczasowa kaplica Chrystusa Odkupiciela została podniesiona do rangi kościoła i stała się siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem dla północnej części osiedla. Od 2004 modernizowana według projektu inż. arch. Marka Kleczkowskiego. Przebudowano przede wszystkim ścianę frontową i główne wejście. Obiekt na planie prostokąta z markowanymi nawami bocznymi (od strony zachodniej – ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego). Prezbiterium od strony północnej, wyodrębnione z nawy głównej za pomocą drewnianego postumentu, ozdobione olbrzymich rozmiarów krzyżem i obrazem Maryi Jasnogórskiej. We wnętrzu kościoła zwraca uwagę cykl obrazów na ścianach bocznych – Święci i kandydaci na ołtarze w Polsce. W ciągu dalszej przebudowy i rozbudowy świątyni zainstalowano między innymi dzwony (w tym dzwon „Chrystus Odkupiciel”, 2008), system ogrzewania i wentylacji (2011), dokonano instalacji i renowacji sprowadzonych w listopadzie 2015 z Niemiec - w miejsce dotychczasowych elektronicznych – 18-głosowych organów piszczałkowych ( organy kościoła Chrystusa Odkupiciela).

Parafii podlegała również kaplica na lotnisku w Rębiechowie. Pośród licznych stowarzyszeń i wspólnot działających przy parafii zwraca uwagę Wspólnota Krwi Chrystusa, która przez wiele lat tutaj miała swoją centralę na obszar całej diecezji. SK

Proboszczowie kościoła Chrystusa Odkupiciela
1981 – 24 I 2000 ks. Jerzy Kühnbaum (do 5 VI 1986 administrator)
1 VII 2000 – ks. Krzysztof Lis (do 24 I 2003 administrator)
RED
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania