ORGANY KOŚCIOŁA CHRYSTUSA ODKUPICIELA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ORGANY KOŚCIOŁA CHRYSTUSA ODKUPICIELA (Żabianka), wybudowane przez firmę E.F. Walcker z Ludwigsburga dla ewangelicko-augsburskiego kościoła Zmartwychwstania w Siegburgu (Niemcy) w 1960, oddane do użytku w Święto Reformacji (31 października) tego samego roku – w miejsce zbudowanych przez tę samą firmę organów z roku 1880, przebudowanych w 1912.

Decyzję o sprowadzeniu organów do Gdańska podjęli – po oględzinach we wrześniu 2015 – proboszcz parafii ks. Krzysztof Lis oraz jej organista Bartłomiej Dratkowski. Po przetransportowaniu ich do kościoła 23 XI 2015, oczyszczeniu, zinwentaryzowaniu i zmagazynowaniu – w lutym 2016 rozpoczęto montaż. Organy zostały podane kompleksowej renowacji i reintonacji oraz zmianie obudowy (prospektu) na dostosowaną do architektoniki wnętrza kościoła Chrystusa Odkupiciela przez firmę organmistrza Władysława Cepki z Popowa koło Wronek. Oddane do użytku i poświęcone przez ks. infułata Stanisława Ziębę w dniu odpustu parafialnego – 14 IX 2016, z koncertem inauguracyjnym prof. Bogusława Grabowskiego oraz Chóru Akademii Morskiej w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilla. Przez rok spełniały funkcje wyłącznie liturgiczne, od października 2017 towarzyszą także koncertom, np. Gdańskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Rezonatorium”.

Instrument posiada 18 głosów rozmieszczonych w trzech sekcjach: manuału głównego (Hauptwerk), pozytywu tylnego (Rückpositiv) oraz pedału (Pedal), na każdą sekcję przypada po jednej miksturze i jednym głosie języczkowym. Podstawą brzmieniową jest głos Prizinzipal 8', którego piszczałki są widoczne we froncie organów nad stołem gry. Zasilane wiatrownicami zasuwowo-klapowymi z własnymi miechami oraz miechem głównym, piszczałki cynowe (80% w prospekcie, 60 % pozostałe). Traktura mechaniczna. JANSZ

Dyspozycja instrumentu
Rückpositiv Hauptwerk Pedal
Gedackt 8’ Prinzipal 8’ Subbass 16’
Rohrflöte 4’ Spitzgambe 8’ Offenbass 8’
Prinzipal 2’ Pommer 4’ Prinzipal 4’
Sesquialtera 2 fach Octave 4’ Zink 3 fach
Rankett 16’ Spitzflöte 2’ Posaune 8’
Scharffzimbel 4 fach Mixtur 4-5 fach
Trompete 8’
JANSZ
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania