KÖHNE-JASKI GEORG, kupiec, dawca nazwy Jaśkowej Dolinie

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

GEORG KÖHNE-JASKI (Jaschke; 1523 Gdańsk – 8 VII 1579 Toruń), kupiec, właściciel firmy handlu bursztynem. Syn Paula Köhne-Jaskiego, starszy brat Paula II (1535–1585), ławnika Głównego Miasta, rajcy i burgrabiego królewskiego w Gdańsku. W młodości podróżował (Jerozolima, Konstantynopol 1558), w 1565 roku został ławnikiem Głównego Miasta, w 1569 zrezygnował z tej godności, obejmując dowództwo straży miejskiej w Gdańsku. 2 III 1572 w Warszawie marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski dopuścił go do swojego herbu Półkozic (herb własny powiększony o herb Półkozic).

Zwolennik ostrego kursu wobec nieuznawanego początkowo przez miasto króla polskiego Stefana Batorego, popierał plany oderwania Gdańska od Polski i przejścia pod władzę króla duńskiego Fryderyka II. Po zakończeniu wojny Gdańska z królem Stefanem Batorym (1577) opuścił miasto i osiadł w Toruniu, dając początek tamtejszej linii rodziny.

W gdańskim okresie działalności wszedł w posiadanie osady z młynem, zwanej później od jego nazwiska Jäschkental, Jaśkowa Dolina. Od 1553 roku żonaty był z Anną, córka Vincentego von Inholta. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania