BRUNÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok na Brunshofer Weg (ul. Waryńskiego) od strony torów kolejowych
Kamienica przy Brunshofer Weg (obecnie tzw. podkowa przy ul. Waryńskiego)

BRUNÓW (Brunshof), prywatny majątek między Nowymi Szkotami a Kuźniczkami, obecnie rejon ul. Waryńskiego w Dolnym Wrzeszczu. Posiadłość powstała w 1. połowie XVII wieku (przed 1640), biorąc nazwę od założyciela i pierwszego właściciela Adrianna Brunna. W rękach rodziny Brunnów majątek pozostawał co najmniej do końca XVIII wieku, kiedy to w 1772 Johann Michael Brunn przejął w dzierżawę niedalekie Młyniska, gdzie wybudował dodatkowy folwark, przenosząc nań nazwę Brunshof.

Przy majątku istniał sztuczny staw zasilany potokiem Strzyża oraz urządzenia przemysłowe (w początku XIX wieku browar, gorzelnia i fabryka drożdży). W 1820 liczył jedenastu mieszkańców, w 1871 – 35. W połowie XIX wieku, jako letnia rezydencja z ogrodem w stylu angielskim, należał do Friedricha W. Frantziusa. Najpóźniej w połowie lat 50. XIX wieku posiadłość przejął radca handlowy Richard Höhne. W połowie kolejnej dekady wdowa po nim sprzedała posiadłość oficerowi z gdańskiego garnizonu, majorowi von Bähr, który był jej właścicielem do końca lat 80. tego stulecia. Do początku XX wieku wchłonięty przez rozrastający się Wrzeszcz; śladem po nim była nazwa Brunshofer Weg (w latach 1945–1953 ul. Hermana Liebermana, obecnie ul. Waryńskiego).

W 2014 w czasie prac przy ul. ks. Zator-Przytockiego we Wrzeszczu odnaleziono kamień graniczny dawnych majątków Nowe Szkoty i Brunów, przechowywany na placu przy należącej do Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych Małej Zbrojowni. JDan JWas

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania