BALTIC SAIL

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 11:17, 29 sty 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Replika żaglowca „Bounty”, Baltic Sail Gdańsk 2011
Baltic Sail Gdańsk, 2012

BALTIC SAIL, cykl zlotów żeglarskich i towarzyszących im imprez portowych, od 1997 odbywających się kolejno w miastach portowych Morza Bałtyckiego. Pomysłodawcą jest Roland Methling, od 2005 burmistrz Rostoku, który w 1991 rozpoczął organizowanie w tym mieście zlotów żaglowców pod nazwą Hanse Sail. W 1996 zaproponował plan promocji turystycznej Morza Bałtyckiego poprzez rejsy żaglowców po portach bałtyckich, w 1997 pozyskał do współpracy Gdańsk, Karlskronę i Helsingør. Miasta podpisały porozumienie o współpracy i zadeklarowały chęć organizowania co roku zlotu żeglarskiego na własny koszt i ryzyko. Miasto Rostok zostało liderem Baltic Sail: Hanse Sail – czyli Baltic Sail w Rostoku – jest jednym z największych zlotów na Morzu Bałtyckim. Każde miasto zachowuje prawo do własnej nazwy, np. Hanse Sail, Sail Karlskrona, Baltic Sail Gdańsk, Klaipėda Sea Festival, Sail Świnoujście, Nysted Hajkutter Festival & Regatta.

W Gdańsku Baltic Sail po raz pierwszy odbył się w trakcie obchodów Tysiąclecia Gdańska w 1997, operatorem zlotu jest Fundacja Gdańska. Od tego czasu w pierwszy weekend lipca, od czwartku do niedzieli, na Motławie w centrum Głównego Miasta gromadzi się około 10–20 żaglowców historycznych i około 60 jednostek sportowych. Od 2009 patronat nad imprezą sprawuje Prezydent Gdańska, komandorem zlotu jest Mateusz Kusznierewicz. Od 2017 miasteczko Zlotu znajduje się na Ołowiance.

Od 2010 w ramach Baltic Sail odbywają się regaty Nord Cup oraz festiwal pieśni Szanty pod Żurawiem. Baltic Sail jest członkiem European Maritime Heritage, grupującego miasta: Gävle, Gdańsk, Halmstad, Karlskrona, Kłajpeda, Lubeka, Rostok, Sassnitz, Ryga, Nysted. Formuła porozumienia Baltic Sail jest otwarta i dostępna dla wszystkich miast basenu Morza Bałtyckiego. Miasto Gdynia natomiast uczestniczy w konkurencyjnej imprezie zlotowej The Tall Ships Races. AR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania