BJÖRN SÖREN
< Poprzednie | Następne > |
SÖREN BJÖRN (18 IX 1744 Astruphof, Dania – 26 X 1819 Gdańsk), kapitan żeglugi, syn kupca z Kopenhagi. W Gdańsku od roku 1768, ożenił się z Susanną Konstancją Gebhardt, córką pastora kościoła w Wisłoujściu. W roku 1778 gospodarz w Juszkowie pod Gdańskiem, od 1784 przedstawiciel władz Gdańska w pozostającym pod pruskimi rządami Nowym Porcie. Od roku 1791 do śmierci inspektor ochrony wybrzeża.
Zajmował się pionierskimi doświadczeniami nad wyborem roślin do obsadzania nadbrzeżnych wydm, publikował ich wyniki oraz apele o ochronę brzegu morskiego. Wydał w gdańskiej firmie wydawniczo-księgarskiej Adolpha Heinricha Ferdinanda Troschela Über die vortheilhafteste Behandlungs-Methode bei Besamung und Bepflanzung der Kiefern (1807), Bemerkungen über die vormahlige und gegenwärtige Lage und Beschaffenheit der preußischen und danziger südbaltischen Ufer... (1808) i w języku polskim Rzut oka na pożytki z przyzwoitego traktowania wierzb pruskich wynikające. Obsadzał przez wiele lat wybranymi roślinami wydmy na brzegu Zatoki Gdańskiej przy wsi Stogi.
W latach 1791, 1797 i 1817 inspektor (Kraninspektor) nadzorujący z ramienia władz Gdańska pracę dźwigu portowego w bramie ul. Szerokiej (Krantor, Żuraw), gdzie mieszkał. Od roku 1805 radca państwowy. Od 1799 właściciel posiadłości we wschodniej części Stogów, włącznie z Pustym Stawem, gdzie założył ogólnodostępny ogród z zebranymi okazami geologicznymi, przyrodniczymi i etnograficznymi, a także z ptaszarnią i zwierzyńcem, wybudował gospodę (zob. Stogi). Syn, także Sören (1777–1846), zajmował się handlem, był po ojcu właścicielem ogrodu i gospody we wsi Stogi.