PERUCKI ROMAN, prorektor Akademii Muzycznej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Roman Perucki, 2009

ROMAN PERUCKI (ur. 10 III 1961 Gdańsk). W 1981 roku absolwent gdańskiego Technikum Łączności ( Zespół Szkół Łączności). W 1986 ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów prof. Leona Batora. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Pracownik gdańskiej Akademii Muzycznej, w latach 1996–1999 prorektor do spraw artystycznych, w 1997 profesor, także pracownik gdańskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Od 1993 roku dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w latach 1993–1998 dyrektor artystyczny. Z jego inicjatywy w budynkach dawnej elektrowni miejskiej z 1898 roku powstało Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance (otwarte w 2007). Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele św. Mikołaja oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Wschodniego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Meksyku oraz wykłady na uczelniach muzycznych w Polsce (Mława, Kraków, Olsztyn, Warszawa, Wieliczka). Juror w międzynarodowych konkursach organowych (Czechy, Francja, Polska, Rosja, Włochy).

Ma w dorobku ponad 2000 recitali; koncentrował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych, między innymi w Notre Dame (Paryż), katedrze w Gandawie (Belgia), Teatrze Maryjskim (Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu, Rosja), sali koncertowej The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk), Shenzhen Concert Hall (Chiny). Koncertuje w Polsce i we wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Kanadzie i USA. Cześć koncertów wykonuje wspólnie z żoną, skrzypaczką Marią Perucką. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jego płytę Messe pour les pariosses uznano w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie wydane w Polsce w roku 1991, II płyta oliwska nominowana była do Nagrody Muzycznej Fryderyk. W swoim dorobku ma też platynową płytę (przyznaną w 1998).

Odznaczony między innymi w 2005 roku złotą odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku odznaczony Medalem św. Wojciecha. BOR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania