KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół Najświętszego Imienia Maryi, 2024
Kościół Najświętszego Imienia Maryi, 2024
Pomnik papieża św. Jana Pawła II przy kościół Najświętszego Imienia Maryi, 2024

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI, Krakowiec, ul. Kępna 22. Pierwotnie kaplica cmentarza ewangelickiego, wybudowana wraz z kostnicą w latach 1937–1938, według projektu inż. architekta Jakoba Honza, pozostająca pod opieką pastora Oskara Schattata. W 1945 świątynia uległa poważnemu uszkodzeniu (ucierpiały wieża i dach). W 1947 władze kościelne wystąpiły o przekazanie zniszczonej świątyni na potrzeby rosnącej w tym rejonie liczby katolików. Po uzyskaniu zgody przystąpiono do remontu, ukończonego w większości w 1955.

Kaplica stała się sakralnym obiektem pomocniczym na terenie parafii kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Dolnym Mieście. W 1968 ustanowiono tu wikariat należący do parafii kościoła Świętej Rodziny na Stogach. W 1976 przekształcono go w wikariat tzw. eksponowany, co było wstępem do utworzenia w 1986 samodzielnej jednostki parafialnej. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi objęła teren Krakowca i Górek Zachodnich. Za rządów drugiego proboszcza, ks. Ryszarda Lewarskiego, kontynuowano remont i modernizację świątyni. M.in. w 1993 dobudowano nowy przedsionek oraz zakrystię.

Kościół jednonawowy, ceglany, na rzucie prostokątnym, zorientowany w osi północ-południe, z prezbiterium (i przyległą doń zakrystią) od północy, przykryty dachem dwuspadowym z kwadratową wieżyczką nad wejściem od strony południowej. Wewnątrz sklepienie beczkowe, kryte boazerią. W prezbiterium, nad ołtarzem XIX-wieczna figura Maryi z Dzieciątkiem, trzymającym w ręku bursztynowy różaniec. Na ścianach bocznych malowana na szkle Droga krzyżowa autorstwa Marii i Henryka Świeców (wykonana w 1981). Na terenie przykościelnym od strony zachodniej ołtarz polowy, a przy nim drewniana figura Matki Bożej oraz ufundowany w 2014 przez rodzinę Sadza pomnik papieża św. Jana Pawła II. SK

Proboszczowie kościoła Najświętszego Imienia Maryi
1986–1991 ks. Jerzy Rumiński

(od 1 VI 1968 nieformalny wikary, od 1 III 1976 formalny, następnie proboszcz)

30 VI 1991 – 16 XII 2007 ks. Ryszard Lewarski
16 XII 2007 – ks. Krzysztof Pokoński
AGK
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania