KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI, Krakowiec, ul. Kępna 22. Pierwotnie kaplica cmentarza ewangelickiego, wybudowana wraz z kostnicą w latach 1937–1938, według projektu inż. architekta Jakoba Honza, pozostająca pod opieką pastora Oskara Schattata. W 1945 świątynia uległa poważnemu uszkodzeniu (ucierpiały wieża i dach). W 1947 władze kościelne wystąpiły o przekazanie zniszczonej świątyni na potrzeby rosnącej w tym rejonie liczby katolików. Po uzyskaniu zgody przystąpiono do remontu, ukończonego w większości w 1955.

Kaplica stała się sakralnym obiektem pomocniczym na terenie parafii kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Dolnym Mieście. W 1968 ustanowiono tu wikariat należący do parafii kościoła Świętej Rodziny na Stogach. W 1976 przekształcono go w wikariat tzw. eksponowany, co było wstępem do utworzenia w 1986 samodzielnej jednostki parafialnej. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi objęła teren Krakowca i Górek Zachodnich. Za rządów drugiego proboszcza, ks. Ryszarda Lewarskiego, kontynuowano remont i modernizację świątyni. M.in. w 1993 dobudowano nowy przedsionek oraz zakrystię.

Kościół jednonawowy, ceglany, na rzucie prostokątnym, zorientowany w osi północ-południe, z prezbiterium (i przyległą doń zakrystią) od północy, przykryty dachem dwuspadowym z kwadratową wieżyczką nad wejściem od strony południowej. Wewnątrz sklepienie beczkowe, kryte boazerią. W prezbiterium, nad ołtarzem XIX-wieczna figura Maryi z Dzieciątkiem, trzymającym w ręku bursztynowy różaniec. Na ścianach bocznych malowana na szkle Droga krzyżowa autorstwa Marii i Henryka Świeców (wykonana w 1981). Na terenie przykościelnym od strony zachodniej ołtarz polowy, a przy nim drewniana figura Matki Bożej. SK

Proboszczowie kościoła Najświętszego Imienia Maryi
1986–1991 ks. Jerzy Rumiński

(od 1 VI 1968 nieformalny wikary, od 1 III 1976 formalny, następnie proboszcz)

30 VI 1991 – 16 XII 2007 ks. Ryszard Lewarski
16 XII 2007 – ks. Krzysztof Pokoński
AGK
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania