MIGOTANIA, czasopismo

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:38, 9 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
„Gazeta Literacka Migotania”, 2018

GAZETA LITERACKA „MIGOTANIA”. Od 2002 do 2011 czasopismo funkcjonowało pod nazwą „Migotania, Przejaśnienia”. Pierwszy numer, wydany w czerwcu 2002, miał służyć upamiętnieniu nocy poetów, zorganizowanej z okazji wydania wyboru wierszy Zbigniewa Joachimiaka. Tytuł pisma został przejęty z tekstu jednego z utworów znajdujących się w tym zbiorze. Początkowo gazetę tworzyli: Zbigniew Joachimiak, Antoni Pawlak i Władysław Zawistowski. Redagowana bez redaktora naczelnego, zaczęła skupiać coraz większą grupę ludzi związanych z szeroko pojętą literaturą.

W pierwszym okresie, mniej więcej do 2006, należeli do nich między innymi: Miriam Akavia, Kazimierz Brakoniecki, Jan Ciechowicz, Marta Fox, Krzysztof Gąsiorowski, Julia Hartwig, Anna Janko, Maria Jentys, Jacek Kaczmarski, Andrzej C. Leszczyński, Jerzy Limon, Artur D. Liskowacki, Grzegorz Musiał, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Sochoń, Janusz Styczeń, Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, Andrzej Żurowski, Bogusław Żyłko i wielu innych. W 2006 w redakcji zaszły zmiany – odeszli Antoni Pawlak i Władysław Zawistowski, a Zbigniew Joachimiak został redaktorem naczelnym. Objętość pisma powiększyła się, poprawił się poziom edytorski i redakcyjny. Wprowadzono plakaty poetyckie i plastyczne. Wśród autorów i współpracowników pojawili się między innymi Józef Baran, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Anna Frajlich-Zając, Ewa Graczyk, Bartosz Jastrzębski, Janusz A. Kobierski, Cezary Sikorski.

Pismo kontynuuje politykę otwartości na wszelkie nurty, różne pokolenia i kręgi artystyczno-intelektualne. Jest bogate w gatunki literackie, prezentuje utwory autorów z całego kraju, a także ze środowisk emigracyjnych; zarówno tych o dużym dorobku, jak i debiutantów czy twórców – zdaniem redaktorów – niesłusznie zapomnianych (Helena Raszka, Erwin Kruk). Pojawiają się w nim teksty obcojęzyczne, tłumaczone na polski. W piśmie można znaleźć prozę, poezję, eseje i felietony, reportaże, teksty krytycznoliterackie, teksty z dziedziny teatrologii i wiele innych gatunków. W każdym numerze pojawiają się prace wybranego grafika lub rysownika. Format pisma – A3 – umożliwia dołączanie plakatu autorstwa prezentowanego w nim twórcy, daje też możliwość oddziaływania na czytelnika poprzez skład i wystrój graficzny.

Od 2012 roku prezentowane są w nim prace fotograficzne. Pierwszym autorem layoutu był Dariusz Szmidt. Po nim pismo składał Dariusz Kowalczyk. W okresie od 2011 do 2013 na znaczące zmiany w wizerunku graficznym miał wpływ Jerzy Suchanek. Od 2013 składa je Michał Szwaguliński. „Migotania” nie są postrzegane jako wyłącznie gdańskie przedsięwzięcie, z pismem identyfikują się środowiska literackie z całej Polski. Od 2011 jest częściowo finansowane przez Urząd Marszałkowski, a także przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do 2015 wydano 45 numerów, na ich łamach publikowało około 900 autorów. W końcu stycznia 2015 ministerstwo kultury odmówiło dofinansowywania pisma. Wydawcy złożyli odwołanie; powstał też opublikowany w internecie apel do minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej o zmianę decyzji i przyznanie „Migotaniom” środków na dalszą działalność. W ciągu miesiąca podpisało się pod nim kilkaset osób z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Ameryki Południowej. Do minister pisali w tej sprawie także przedstawiciele polskich – w tym gdańskich – środowisk pisarskich, profesorowie uniwersyteccy oraz kilku posłów. W rezultacie czasopismo otrzymało finansowanie na trzy lata, wydawane i obecnie. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania