GDAŃSK W „NATIONAL GEOGRAPHIC”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Żurawi, „National Geographic”, 76, 1939, nr 4, s. 555
Motława, „National Geographic”, 76, 1939, nr 4, s. 552
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, „National Geographic”, 76, 1939, nr 5, s. 482
Żołnierze niemieccy przed Dworcem Gdańsk Główny, „National Geographic”, 76, 1939, nr 5, s. 679


GDAŃSK W „NATIONAL GEOGRAPHIC”, amerykańskim miesięczniku (początkowo pod nazwą „The National Geographic Magazine”) o tematyce przyrodniczej, historycznej i kulturowej, wydawanym od 1888 przez National Geographic Society, od października 1999 roku także w polskiej wersji językowej. Gdańsk był głównym tematem artykułów opublikowanych w wydaniach anglojęzycznych z października i listopada 1939 oraz był szerzej opisany w artykułach poświęconych Polsce, opublikowanych w wydaniach anglojęzycznych z kwietnia 1972 i z maja 1989. W polskojęzycznych edycjach, w tym w wydawanym od 2005 „National Geographic Traveler” i na oficjalnej stronie internetowej, pojawiło się kilkanaście artykułów, w tym obszerne opracowania Stocznie. Gasnący blask chwały w marcu 2009, oraz Stocznia Gdańska w czerwcu 2009 r.

Artykuł z października 1939 War Clouds Over Danizg and Poland’s Port (Wojenne chmury nad Gdańskiem i polskim portem) składał się z dziewięciu archiwalnych fotografii z komentarzem przedstawiającym historyczne, polityczne i gospodarcze tło konfliktu oraz opisującym realia życia w Wolnym Mieście Gdańsku. Na dwóch zdjęciach przedstawiono także Gdynię, w komentarzu opisano błyskawiczny rozwój miasta i portu będącego przeciwwagą dla Gdańska.

Artykuł z listopada 1939 Historic Danzig: Last of City-States (Historyczny Gdańsk: ostatnie miasto-państwo) stanowił relacją z podróży Williama i Alicelii Franklin do Gdańska, Malborka, Sopotu i Gdyni w sierpniu tego roku. Dwudziestostronicowy tekst, uzupełniony 26 ilustracjami, szczegółowo opisywał historię Gdańska i zawierał wiele reporterskich spostrzeżeń dotyczących architektury, nazw ulic i życia codziennego. Obie publikacje z 1939 nie wspominały jednak wprost o wybuchu wojny. Zmianę sytuacji prawnej i politycznej Gdańska zaznaczono jedynie w podpisie do zdjęcia ukazującego żołnierzy maszerujących przed Dworcem Gdańsk Główny o treści Niemcy anektowały Gdańsk... Od 1920 do 1 września 1939 miasto i okolice tworzyły wolne miasto. Podobnie w odniesieniu do Gdyni jednym zdaniem wspomniano o zajęciu jej przez Niemców.

Artykuł z kwietnia 1972 Springtime of Hope in Poland (Wiosna nadziei w Polsce) powstał po pobycie w Polsce amerykańskiego dziennikarza latem 1971. Tekst, głównie o charakterze krajoznawczym, we fragmentach dotyczących Gdańska opisuje dzieje miasta, wydarzenia grudnia 1970 oraz falowce.

Artykuł z maja 1989 The Baltic: Arena of Power (Bałtyk: arena sił) stanowił opis sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej w siedmiu nadbałtyckich miastach w dobie przemian zachodzących u schyłku istnienia systemu socjalistycznego w środkowo-wschodniej Europie. Autor, poza spostrzeżeniami dotyczącymi dobrego ubioru i szarmanckości Polaków, zwracał uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska. Wspominając o hanzeatyckiej przeszłości Gdańska i tradycjach przemysłu stoczniowego odnotowywał, że Lech Wałęsa, przewodniczący powstałego w Stoczni Gdańskiej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, ponownie przystąpił do negocjacji z władzami. Opisując sytuację gospodarczą wskazywał na ryzyko upadku przemysłu stoczniowego. Tekst ilustrowany był panoramą Gdańska oraz zdjęciem Lecha Wałęsy i innych działaczy „Solidarności”. (zob. też zdjęcia Most Zielony) MWIE

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania