BRUN PETER, kupiec, szyper

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


PETER BRUN (XV wiek), mieszczanin Głównego Miasta Gdańska, szyper. Prowadził handel z Revalem (obecnie Tallin), Hamburgiem, Flandrią oraz Baie (Francja, zatoka między Bourgneuf i Bouin, na zachód od Nantes). Po raz pierwszy wymieniony w latach 1409/1411, sprowadził wówczas sól (zapewne atlantycką) na 28-łasztowym statku. Przed 13 IV 1410 statek ten, przewożący m.in. futra należące do kupca rewalskiego Henrika Zomermana, wszedł na mieliznę u wybrzeża Gotlandii. Udało się uratować towar, ale wójt Gotlandii zatrzymał dwie beczki futer i zażądał od kupca opłat celnych.

11 XI 1436 w Helsingør (Dania) za 20 łasztów soli wiezionej z Baie zamiast zapłaty otrzymał tylko niewielką ilość prawie nic niewartych śledzi. Złożył skargę przed gdańską Radą Miasta, która 21 listopada domagała się należytej zapłaty od wójta i starosty Helsingør Petera Ochse. Sprawa pozostawała nierozstrzygnięta do 1441, kiedy złożył ponowną skargę.

W końcu lat 30. XV wieku 1/16 udziału w jego statku miał Albrecht Broken. 9 I 1439 należący do załogi jego statku Cleys Wise składał przez Radą Miasta zeznania w sprawie zatonięcia (wraz z załogą 28 X 1438) w Wisłoujściu statku szypra Clausa Tidekego. BM







Bibliografia:
Das Danizger Pfundzollbuch von 1409–1411, berb. Stuart Jenks, Köln–Weimar–Wien 2012 (przez indeks).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania