REINIGER SIMON jr, drukarz
< Poprzednie | Następne > |
SIMON REINIGER jr (zm. 1712 Gdańsk), drukarz. Syn Simona Reinigera sen. Po przejęciu po ojcu zakładu podjął się odnowienia jego zasobu typograficznego. Jedynym warunkiem jego działalności w Gdańsku ze strony Rady Miejskiej był zakaz wydawania druków antyreformacyjnych. Drukował na potrzeby Gimnazjum Akademickiego i jezuitów ze Starych Szkotów. W 1679 wydał Florus Polonicus Joachima Pastoriusa, pierwszą naukową syntezę dziejów Polski.
Jego repertuar wydawniczy był rozległy i obejmował między innymi wydawnictwa polityczne, katalogi aukcyjne, teksty kościelne, kancjonały, kalendarze, tygodniki. Ocenia się, że wydał ponad 100 druków w językach niemieckim, łacińskim i polskim. Z jego zakładu wychodziły dzieła protestanckie i katolickie. Współpracował z miejscowym środowiskiem literackim i naukowym, w tym z Janem Heweliuszem; w latach 1662–1679 zarządzał jego prywatną drukarnią. Na profil jego wydawnictwa wpływ mieli tacy nakładcy jak Simon Beckenstein, Christian Mansklap czy Simon Andres.
Miał synów Simona, w 1688 zapisanego na uniwersytet w Królewcu, i Gotffrieda. Po jego śmierci drukarnię przejął Israel Müller.