REINIGER SIMON sen., drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa dzieła Jana Heweliusza Dissertatio de nativa Saturni..., Gedani 1656, wydrukowanego przez Simona Reinigera sen.

SIMON REINIGER sen. (zm. około 1662), drukarz. Katolik z rodziny zamieszkałej na Biskupiej Górce. Prawdopodobnie pracował w zakładzie typograficznym Andreasa Hünefelda w budynku Bramy Na Zbytkach przy Ketterhagergasse (ul. Zbytki), przejętym następnie przez Andreasa Juliusa Müllerów. W 1656 zakład ten przeżywał trudności, z czego skorzystał, przejął drukarnię i przeniósł ją na gdańskie Stare Miasto, według niektórych źródeł znajdowała się ona na wprost tamtejszego ratusza.

Mimo dobrego stanu wyposażenia oficyny przeżywał trudności związane z odczuwanymi przez Gdańsk skutkami wojny polsko-szwedzkiej i z wyznaniem (wcześniej oficyna specjalizowała się w drukach przeznaczonych dla kalwinistów, sam był katolokiem). Wśród jego druków należy wymienić dzieło Jana Heweliusza Dissertatio de nativa Saturni…, niektóre utwory Joachima Pastoriusa, druki okolicznościowe i kalendarze. Ojciec Simona Reinigera jr. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania