REINIGER SIMON sen., drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa dzieła Jana Heweliusza Dissertatio de nativa Saturni..., Gedani 1656, wydrukowanego przez Simona Reinigera sen.

SIMON REINIGER sen. (zm. około 1662), drukarz. Katolik z rodziny zamieszkałej na Biskupiej Górce (Stolzenbergu). Prawdopodobnie pracował w zakładzie typograficznym Andreasa Hünefelda w budynku Bramy Na Zbytkach przy Ketterhagergasse (ul. Zbytki), przejętym następnie przez Andreasa Juliusa Müllerów. 1 IX 1654 złożył miejską przysięgę i 7 tego miesiąca uzyskał robotnicze (pracownicze) obywatelstwo Gdańska. W 1656 zakład w którym pracował przeżywał trudności, z czego skorzystał, przejął drukarnię i przeniósł ją na gdańskie Stare Miasto, według niektórych źródeł znajdowała się ona na wprost tamtejszego ratusza.

Mimo dobrego stanu wyposażenia oficyny przeżywał trudności związane z odczuwanymi przez Gdańsk skutkami wojny polsko-szwedzkiej i z wyznaniem (wcześniej oficyna specjalizowała się w drukach przeznaczonych dla kalwinistów, sam był katolokiem). Wśród jego druków należy wymienić dzieło Jana Heweliusza Dissertatio de nativa Saturni…, niektóre utwory Joachima Pastoriusa, druki okolicznościowe i kalendarze. Ojciec Simona Reinigera jr. PP br/>
Bibliografia:
Księga przyjęć do prawa miejskiego w Gdańsku 1536–1814, wyd. Andrzej Groth, Ewa Łączyńska-Bartoszek, Dariusz Kaczor, Gdańsk 2019, t. VI, s. 304.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania