FUNDACJA HOSPICYJNA

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 11:02, 27 lis 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz odbiera upominek od zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka podczas corocznej gali wyróżniania wolontariusz i filantropów, 25 IX 2020

FUNDACJA HOSPICYJNA, ul. Chodowieckiego 10. Organizacja pożytku publicznego, założona w 2004 przez ks. Piotra Krakowiaka w celu wspierania Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Zajmuje się również ludźmi z chorobą nowotworową (inicjując i koordynując prace Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku) oraz osobami w żałobie, dla których organizuje grupy wsparcia. Współpracuje z ponad 100 hospicjami. W 2006 powstał przy niej Fundusz Dzieci Osieroconych. W 2007 zainicjowała trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię Pomagać”, w 2008, wraz z „Gazetą Wyborczą”, przeprowadziła akcję „Umierać po ludzku”. W tym samym roku zrealizowała też ogólnopolski projekt WHAT (Wolontariat Hospicyjny jako narzędzie Akceptacji i Tolerancji dla osób opuszczających placówki penitencjarne), którego celem była resocjalizacja więźniów dzięki pracy w hospicjach. Od 2017 jest podmiotem prowadzącym działalność wspomnianego Hospicjum.

Wydaje poradniki i podręczniki, organizuje coroczne, cykliczne, ogólnopolskie wydarzenia. Między innymi kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie" (przedsięwzięcie edukacyjne, mające na celu propagowanie idei hospicyjnych i wolontariatu), „Pola Nadziei” (coroczne, około 4 października, sadzenie na znak solidarności z osobami cierpiącymi na chorobę nowotworową żonkili, symbolu nadziei, oraz - po ich zakwitnięciu - wiosenna kwesta), koncerty z cyklu „Głosy dla Hospicjów”, „Bal z Sercem”, „Paczka od Serca” (coroczna grudniowa licytacja paczek przygotowanych przez znane osobistości ze świata mediów, filmu, muzyki i sportu). Prowadzi program wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” (od 2014), gdańską filię Akademii Walki z Rakiem (od 2006). Prowadzi też Pomorską Szkołą Wolontariatu Opiekuńczego - projekt obejmujący szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, pracujących w placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz w długoterminowej opiece domowej. W ramach projektu "Lokalny Wolontariat Opiekuńczy" propaguje wolontariat na rzecz osób niesamodzielnych i ich rodzin w domach.

Od 2005 prowadzi działalność wydawniczą, w ramach "Biblioteki Fundacji Hospicyjnej" wydano między innymi terapeutyczne książki dla dzieci, poradniki z zakresu pielęgnacji chorego, komunikacji, organizacji wolontariatu. Od 2006 wychodzi dwumiesięcznik (następnie kwartalnik) „Hospicjum to też Życie”.

W 2008 wyróżniona Nagrodą Bursztynowego Mieczyka, w 2016 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego ( organizacje pozarządowe). JRB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania