FUNDACJA JACK STRONG

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Prezentacja jachtu „Strażnik Poranka” na Jarmarku Dominikańskim w 2022
Inauguracja odbudowy jachtu „Strażnik Poranka”, 20 V 2023

FUNDACJA JACK STRONG, gdańska fundacja zarejestrowana 10 VII 2019, z siedzibą przy ul. Długiej 6/8. Nazwą nawiązuje do kryptonimu nadanemu pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu (13 VI 1930 Warszawa – 11 II 2004 Tampa, USA) przez CIA (Central Intelligence Agency/Centralna Agencja Wywiadowcza, USA). Celem Fundacji jest odrestaurowanie drewnianego dwumasztowego jachtu morskiego „Opal”, zaprojektowanego przez Edmunda Rejewskiego oraz Wacława Liskiewicza), zbudowanego w 1965 jako egzemplarz prototypowy w Gdańskiej Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada przy ul. Siennej 45.

Początkowo jacht stanowił własność Marynarki Wojennej PRL i pozostawał w dyspozycji Klubu Atol zrzeszającego żołnierzy Garnizonu Warszawskiego. Od 1969 pływał na nim pułkownik Ryszard Kukliński, od 1980 był jego właścicielem. M.in. na pokładzie tej jednostki, od 1970 jako agent CIA, wykonywał operacje wywiadowcze. Po ewakuacji w 1981 Ryszarda Kuklińskiego z Polski do USA i po wytoczonym mu w 1984 w kraju zaocznego procesie, jacht przeszedł na własność Skarbu Państwa. Magazynowany był w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, od 1986 jego właścicielem był Yacht Klub Morski w Gdyni.

W związku z planowaną w 1998 (pierwszą i jedyną) wizytą Ryszarda Kuklińskiego w kraju, jacht zakupiła Fundacja Atlas, która odremontowała go i zwróciła pułkownikowi. W swoim testamencie Ryszard Kukliński zapisał w 2001 jednostkę powadzonej przez ks. Andrzeja Jaskułę Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami, wraz ze zobowiązaniem do prowadzenia na jego pokładzie edukacji morskiej dla młodzieży. W tym czasie zmieniono nazwę jachtu na „Strażnik Poranka”.

W 2021 jacht, w stanie nienadającym się do użytkowania, zakupiła Fundacja Jack Strong z zamiarem odremontowania jednostki do 2025, tj. na 60-tą rocznicę budowy, oraz oddania jej na cele edukacji morskiej młodzieży. Remont prowadzony jest w gdańskiej stoczni, w której został zbudowany, Conrad Shipyard (dawnej Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada).

Fundacja jest partnerem m.in. Związku Miast i Gmin Morskich, Stoczni Conrad Shipyard oraz Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo. Prezesem fundacji od 2021 jest radny i wiceprzewodniczący gdańskiej dzielnicy Gdańsk-Śródmieście Leszek Pochroń-Frankowski. W radzie Fundacji zasiadają: Miłosz Brakoniecki, Adam Sobczak, Dawid Sokołowski. PTR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania