CHÓR MIESZCZAN GDAŃSKICH
< Poprzednie | Następne > |
CHÓR MIESZCZAN GDAŃSKICH, ul. Korzenna 33/35, Ratusz Starego Miasta, w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK). Powstał w 2000 roku dzięki staraniom NCK, przy współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, by wykonać koncert „Gdańszczanie Bachowi”, mający upamiętnić 250. rocznicę śmierci Johanna Sebastiana Bacha. Członków chóru wyłoniono w eliminacjach spośród mieszkańców Trójmiasta i okolic. Opiekę nad zespołem roztoczyła Alina Kowalska-Pińczak.
Sukces artystyczny wykonania w grudniu 2000 roku Magnificat Bacha i udział w kolejnym koncercie, poświęconym Giuseppe Verdiemu, zaowocowały dalszymi działaniami chóru, który rozwinął samodzielną działalność koncertową dzięki grantom projektowym Urzędu Miasta Gdańska oraz Narodowego Centrum Kultury. Brał udział w autorskich projektach realizowanych przez NCK, między innymi w 2001 w wykonaniu koncertu muzyki religijnej w kościele św. Brygidy i archikatedrze w Oliwie oraz w ramach cyklu „Trust kreatywny”. Wykonał między innymi Psalmy do muzyki Leszka Możdżera oraz oratorium L’allegro Il Penseroso et Il Moderato Jerzego Fryderyka Haendla. W listopadzie 2002, wraz z orkiestrą Opera da Camera i solistami chór, wykonał polską prapremierę barokowego dzieła szwedzkiego kompozytora Johana Helmicha Romana Then Svenska Mässan (Msza Szwedzka).
W końcu 2002 sformalizowano działalność zakładając Stowarzyszenie Chór Mieszczan Gdańskich.
W 2003 w kościele w Notebäck w okręgu Kalmar (Szwecja), w ramach Festiwalu Muzyki oraz Roku Polskiego, chór ponownie wykonał Mszę Szwedzką. W 2004 wykonał trzy koncerty pod wspólnym tytułem „Muzyka renesansu – renesans Europy”, wśród nich „Koncert Wśród Nocnej Ciszy”, oparty o muzykę bożonarodzeniową renesansowego kompozytora Michaela Praetoriusa. W 2005 przygotował realizację projektu „Litania Do Wszystkich Świętych", mającego na celu poznanie i propagowanie muzyki związanej z osobami świętych poszczególnych krajów Europy. Do wykonania koncertów chór zaprosił solistów, orkiestry i zespoły – w 2005 ze Szwecji, w 2006 – z Ukrainy. W końcu 2006 dał dwa koncerty kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w Niemczech.
W latach 2007-2008 chór wykonał kilkanaście różnych koncertów w różnych i odległych od siebie stylach muzycznych, poczynając od aranżacji muzyki The Beatles i kończąc na współczesnej Missa De Angelis Jana Jancy oraz trzeciej edycji „Litanii Do Wszystkich Świętych". W roku 2009 zaśpiewał z towarzyszeniem zespołu Sinfonietta Nordica i solistów rzadko wykonywany psalm Georga Friedricha Haendla Dixit Dominus w ramach projektu „Gdańszczanie Haendlowi” oraz wystąpił z koncertami i nagrał utwory w ramach Gdańskiego Chóru Narzekań (razem z Chórem „Non Serio”).
Chór uczestniczy między innymi w majowym Święcie Miasta oraz w Gdańskiej Wigilii. W urodziny Jana Heweliusza, 28 stycznia, chór wykonuje pieśni z epoki astronoma. Co najmniej dwa razy w roku organizowane są większe projekty, dotychczas były to między innymi: wykonanie Dixit Dominus Georga Friedricha Händla z orkiestrą i solistami, Missa de Angelis Jana Jancy, Missa brevis Sancti Joannis de Deo Josepha Haydna oraz Le Reniement de St Pierre Marca-Antoine’a Charpentiera.