CHÓR MIESZCZAN GDAŃSKICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Chór Mieszczan Gdańskich, w składzie Gdańskiego Chóru Narzekań, przed pomnikiem Jana Heweliusza i Ratuszem Starego Miasta, 2009
Chór Mieszczan Gdańskich w kościele św. Jana, 2015
Chór Mieszczan Gdańskich podczas odsłonięcia punktu widokowego na Winnej Górze im. Macieja Kosycarza, 20 IX 2020
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

CHÓR MIESZCZAN GDAŃSKICH, ul. Korzenna 33/35, Ratusz Starego Miasta, w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK). Powstał w 2000 dzięki staraniom NCK, przy współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, by wykonać koncert „Gdańszczanie Bachowi”, mający upamiętnić 250. rocznicę śmierci Johanna Sebastiana Bacha. Członków chóru wyłoniono w eliminacjach spośród mieszkańców Trójmiasta i okolic. Opiekę nad zespołem roztoczyła Alina Kowalska-Pińczak.

Sukces artystyczny wykonania w grudniu 2000 Magnificat Bacha i udział w kolejnym koncercie, poświęconym Giuseppe Verdiemu, zaowocowały dalszymi działaniami chóru, który rozwinął samodzielną działalność koncertową dzięki grantom projektowym Urzędu Miasta Gdańska oraz Narodowego Centrum Kultury. Brał udział w autorskich projektach realizowanych przez NCK, między innymi w 2001 w wykonaniu koncertu muzyki religijnej w kościele św. Brygidy i archikatedrze w Oliwie oraz w ramach cyklu „Trust kreatywny”. Wykonał między innymi Psalmy do muzyki Leszka Możdżera oraz oratorium L’allegro Il Penseroso et Il Moderato Jerzego Fryderyka Haendla. W listopadzie 2002, wraz z orkiestrą Opera da Camera i solistami, chór wykonał polską prapremierę barokowego dzieła szwedzkiego kompozytora Johana Helmicha Romana (1694–1758) Then Svenska Mässan (Msza Szwedzka).

W końcu 2002 sformalizowano działalność, zakładając Stowarzyszenie Chór Mieszczan Gdańskich.

W 2003 w kościele w Notebäck w okręgu Kalmar (Szwecja), w ramach Festiwalu Muzyki oraz Roku Polskiego, chór ponownie wykonał Mszę Szwedzką. W 2004 wykonał trzy koncerty pod wspólnym tytułem „Muzyka renesansu – renesans Europy”, wśród nich „Koncert Wśród Nocnej Ciszy”, oparty o muzykę bożonarodzeniową renesansowego kompozytora Michaela Praetoriusa (1571–1621). W 2005 przygotował realizację projektu „Litania Do Wszystkich Świętych", mającego na celu poznanie i propagowanie muzyki związanej z osobami świętych poszczególnych krajów Europy. Do wykonania koncertów chór zaprosił solistów, orkiestry i zespoły – w 2005 ze Szwecji, w 2006 – z Ukrainy. W końcu 2006 dał dwa koncerty kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w Niemczech.

W latach 2007–2008 chór wykonał kilkanaście różnych koncertów w różnych i odległych od siebie stylach muzycznych, poczynając od aranżacji muzyki The Beatles i kończąc na współczesnej Missa De Angelis Jana Jancy oraz trzeciej edycji „Litanii Do Wszystkich Świętych". W 2009 zaśpiewał z towarzyszeniem zespołu Sinfonietta Nordica i solistów rzadko wykonywany psalm Georga Friedricha Haendla Dixit Dominus w ramach projektu „Gdańszczanie Haendlowi” oraz wystąpił z koncertami i nagrał utwory w ramach Gdańskiego Chóru Narzekań (razem z Chórem „Non Serio”).

W 2010 chór wykonał koncerty pasyjne, połączone z improwizacjami organowymi Bogusława Grabowskiego, w lipcu roku wziął też udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, w przedstawieniu "Mura". Z chórem Continuo z Sopotu wykonał wspólnie „Mszę góralską” Tadeusza Maklakiewicza.

W 2011 wykonał cykl koncertów muzyki klasycznej „Gdańsk XVI-2016”, z okazji Obchodów Roku Jana Heweliusza organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury, wykonał także pieśni w czasie plenerowej akcji teatralnej „Spacer Śladami Sławy” w ramach Forum Dialogu gdańskiego Areopagu oraz 450-lecia gdańskiego carillonu.

W 2012 dał koncerty Musica Quadragesimalia, Gdańska Muzyka Adwentowa oraz po raz pierwszy wziął udział w paradzie „Vivat Gdańsk” z racji Święta Miasta, w którym już corocznie uczestniczył. W 2013 wykonał „Conductus funebris” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, w 2015 cykl koncertów „Muzyka z gdańskiego ratusza”, w 2016 „Koncert kantatowy w Kaplicy Królewskiej” oraz „Gdańska muzyka adwentowa i Bożonarodzeniowa”, 2017 koncert „Kierunek Wolność” w Europejskim Centrum Solidarności, koncert w 90 rocznicę urodzin Hymnu Narodowego oraz „Chorał pieśnią duszy” w Kaplicy Królewskiej.

W 2018 dał koncert stylizowany „Gdańskie śpiewy i maniery”, wziął udział w „Małmazyjach Gdańskich” oraz zilustrował muzycznie Pomorskie Zaduszki Artystyczne w kościele św. Jana. W 2019 brał udział w projekcie „Młoda Historia”, przygotowanym we współpracy ze Studio Jadwiga Możdżer. 20 IX 2020 uświetnił utrzymany w klimacie XVIII-wiecznym spektakl odsłonięcia punktu widokowego na Winnej Górze im. Macieja Kosycarza.

Chór uczestniczy także w Paradzie Niepodległości, Orszaku Trzech Króli, Gdańskiej Wigilii. W urodziny Jana Heweliusza, 28 stycznia, wykonuje pieśni z epoki astronoma. Co najmniej dwa razy w roku organizowane są większe projekty, dotychczas były to między innymi: wykonanie Dixit Dominus Georga Friedricha Haendela z orkiestrą i solistami, Missa de Angelis Jana Jancy, Missa brevis Sancti Joannis de Deo Josepha Haydna oraz Le Reniement de St. Pierre Marca-Antoine’a Charpentiera (1643–1704).

W 2014 zajął I miejsce na VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie oraz III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku w kategorii dużych zespołów, w 2017 zdobył brązowy dyplom w VI Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym.

W 2020, z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia, w ramach programu „Kultura w Sieci” chór zrealizował projekt „Kabaret Starszych Chórzystów”, czyli nagranie piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. CR JANSZ

Dyrygenci Chóru Mieszczan Gdańskich
2000–2001 Alina Kowalska-Pińczak
2001–2003 Agnieszka Szydłowska
2003–2005 Beata Gruszka-Liley
2005–2006 Grzegorz Rubin i Anna Podciborska
2006–2015 Monika Kaźmierczak
2015 – marzec 2018 Krystian Iwanow
marze 2018 – wrzesień 2018 Mateusz Iwanowski
październik 2018 – luty 2019 Stanisław Ładziak
luty 2019 – październik 2020 Ewa Mazur
październik 2020 – Grzegorz Rubin
JANSZ
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania