SYPKA BOGDAN, poległy w Grudniu 1970

Z Encyklopedia Gdańska
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Blazejsliwinski przeniósł stronę SYPKA BOGDAN na SYPKA BOGDAN, poległy w Grudniu 1970, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)

Wersja z 16:16, 23 kwi 2023

Bogdan Sypka

BOGDAN SYPKA (4 II 1950 Gdańsk – 15 XII 1970 Gdańsk), jedna z ofiar Grudnia 1970 w Gdańsku. Syn intendenta w gdańskim Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej (PKS) Tadeusza i kucharki Aleksandry, miał starszą siostrę. Wychował się w Gdańsku- Wrzeszczu przy ul. Grażyny. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 24 i II Liceum Ogólnokształcącego.

W 1970 rozpoczął studia na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Szczecinie. Z relacji najbliższych wynika, że przyjechał do Gdańska po zimowy płaszcz i miał wrócić do Szczecina pociągiem 14 XII 1970. Został jednak w Gdańsku, nocując prawdopodobnie u kolegi. Zginął 15 XII 1970 w rejonie ul. Hucisko, gdzie doszło do przejmowania samochodów ciężarowych przez manifestantów, którzy następnie rozpędzali zdobyte auta w kierunku stojącego oddziału milicjantów. Wyskakując z rozpędzonej ciężarówki wpadł pod koła innego samochodu i po przewiezieniu do szpitala zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Sekcja zwłok wykazała „rozległe złamania kości pokrywy podstawy i twarzoczaszki, obecność krwi w komorach mózgowych, złamanie kręgosłupa w odcinku szyjnym, zgniecenie klatki piersiowej, złamanie kości miednicy, obecność bardzo licznych otarć naskórka na głowie i ciele, płynność krwi w sercu i naczyniach”. We krwi zmarłego stwierdzono 2,16 promila alkoholu.

W dniu jego śmierci w rejonie budynku Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Dworca Gdańsk Główny toczyły się wielogodzinne walki uliczne, podczas których śmierć poniosło jeszcze pięć innych osób. Pochowany jako NN 20 XII 1970 na cmentarzu św. Franciszka na Siedlcach (Emaus), bez udziału rodziny (zob. ks. Józef Samsonowicz). W listopadzie 1971 jego ciało zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Kawaler. 15 XII 2020 w miejscu jego śmierci wmurowano (w chodniku) tablicę pamiątkową (zob. Grudzień 1970, zabici i zmarli). PB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania