ZAKŁAD POPRAWCZY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zakład Poprawczy, 2021

ZAKŁAD POPRAWCZY (ZP), Oliwa, ul. Polanki 122 ( Dwór III „Dwór Schopenhauera”). Całoroczna placówka resocjalizacyjna dla nieletnich chłopców, w której znajduje się trzydzieści miejsc. Utworzona zarządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości z 2 VIII 2010, swą działalność rozpoczęła 1 IX 2010, zastępując działające tu wcześniej Schronisko Dla Nieletnich. Nadzór zwierzchni nad ZP sprawuje Minister Sprawiedliwości.

Ośrodek ma charakter półotwarty: podopiecznym udzielane są przepustki do domów rodzinnych; chłopcy mogą też czasowo opuszczać zakład pod opieką wychowawców. Do ZP kierowane są osoby, które popełniły czyn karalny, ukończyły 13 rok życia i nie mają więcej niż 21 lat. Zakład przygotowuje wychowanków do życia zgodnego z normami społecznymi oraz naucza samodzielności życiowej poprzez zintegrowaną działalność wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą.

Na jego terenie funkcjonowało (organ prowadzący Minister Sprawiedliwości), Gimnazjum nr 47, funkcjonują dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 25, a także Branżowa Szkoła I Stopnia w Gdańsku, przyuczająca do pracy w zawodzie ślusarza i stolarza. W skład ZP wchodzą również internat, warsztaty szkolne, pracownia plastyczno-ceramiczna, sala komputerowa, biblioteka z czytelnią, stołówka, gabinety lekarski i stomatologiczny, pracownie zespołu diagnostyczno-korekcyjnego do dyspozycji psychologów i pedagoga, izby przejściowe dla nowych wychowanków, izby chorych. Obok budynku znajdują się tereny rekreacyjne i sportowe, w tym boisko.

W ramach działań wychowawczych ośrodek współpracuje z instytucjami kulturalnymi, naukowymi i społecznymi (między innymi Uniwersytet Gdański, Dom im. Janusza Korczaka w Gdańsku, Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie). W 2013 wychowankowie ZP wykonali społecznie remont biblioteki w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. W grudniu 2017 ZP był partnerem kiermaszu świątecznego, organizowanego przez Oliwski Ratusz Kultury. MSO

Dyrektorzy Zakładu Poprawczego
Lata Imię i nazwisko
2010–2012 Krzysztof Eckert
2012– Janusz Ogonowski
MSO
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania