WIZYTY PREZYDENTA REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC HORSTA KÖHLERA W GDAŃSKU, 2004, 2005

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


WIZYTY PREZYDENTA REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC HORSTA KÖHLERA (ur. 22 II 1943 Skierbieszów koło Zamościa) ekonomisty, politologa, doktora nauk ekonomicznych, wykładowcy akademickiego, urzędnika administracyjnego, polityka wywodzącego się z partii chrześcijańsko-demokratycznej (CDU), podsekretarza stanu w gabinecie Helmuta Kohla, dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego w latach 2000–2004 i prezydenta Republiki Federalnej Niemiec w latach 2004–2010.

Pierwsza wizyta (2004)
15 VII 2004 przybył do Polski z wizytą na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako prezydent Republiki Federalnej Niemiec. Towarzyszyła mu małżonka Eva Louise Köhler. Była to pierwsza wizyta zagraniczna wybranego 1 VII 2004 prezydenta niemieckiego, co miało swój wymiar symboliczny. Podczas spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim w Warszawie, niemiecki prezydent podkreślił, iż Polska i Niemcy są razem w Sojuszu Północnoatlantyckim, a od niedawna i w Unii Europejskiej, i tą drogą pragną iść dalej, nie zapominając o przeszłości. Prezydent Niemiec poparł również deklarację złożoną w Gdańsku jesienią 2003 przez jego poprzednika Johanesa Raua i Aleksandra Kwaśniewskiego, w której wezwali oni do europejskiego dialogu dotyczącego wysiedleń i wypędzeń ludności cywilnej w XX w.

16 VII 2004 prezydent niemiecki przybył do Gdańska, gdzie przywitała go pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. Obecni byli również: wojewoda pomorski Jan Ryszard Kurylczyk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek Senatu RP Longin Pastusiak. Goście przeszli ul. Długą i Długim Targiem, a o zabytkowej zabudowie miasta opowiadała im żona prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz. Na ul. Długiej gości witali liczni niemieccy turyści.

Następnie udano się do Dworu Artusa, gdzie niemiecki prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z byłym polskim prezydentem Lechem Wałęsą w jego biurze w Zielonej Bramie. Po wymienieniu uścisków dłoni w obecności kamer wymieniono też opinie na temat upadku muru berlińskiego. Prezydent Niemiec podkreślił, iż ten olbrzymi krok, jakim było zjednoczenie jego kraju, było możliwe jedynie dzięki temu, co miało miejsce w 1980 w Gdańsku.

Po spotkaniu goście udali się Motławą motorówką Marynarki Wojennej na Westerplatte, gdzie oddali hołd i złożyli wieniec ku pamięci poległych tam polskich żołnierzy. W godzinach popołudniowych drogą morską goście popłynęli na Hel, stamtąd do prezydenckiego ośrodka w Juracie, gdzie niemiecka para prezydencka w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej spędziła wieczór.

Wizyta Horsta Köhlera w Gdańsku wzbudziła duże zainteresowanie niemieckich mediów. Do Gdańska przybyło 30 niemieckich dziennikarzy, którzy towarzyszyli prezydentowi również w jego dalszej podróży. Kolejnym punktem podróży nowego prezydenta Niemiec był Paryż.

Druga wizyta (2005)
Prezydent Niemiec Horst Köhler 30 VIII 2005 przybył do Polski z trzydniową wizytą, na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Celem było wzięcie udziału w warszawskich i gdańskich obchodach 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 66. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

31 VIII 2005 niemiecki prezydent przybył w towarzystwie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z dwudniową wizytą do Gdańska. W tym samym dniu wziął udział w Centrum Konferencyjnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w międzynarodowej konferencji zorganizowanej z okazji 25. rocznicy NSZZ „Solidarność” przez Fundację Centrum Solidarności i wraz z Instytutem Lecha Wałęsy, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Instytut Pamięci Narodowej. Gdańskie spotkanie było trzecim dniem sesji „Od Solidarności do wolności”, która wcześniej odbywała się również w Warszawie. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9:30. Udział w niej wzięli również Lech Wałęsa, prezydent Aleksander Kwaśniewski i Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose M. Barroso.

W tym samym czasie Jolanta Kwaśniewska i Eva Louise Köhler odwiedziły gdańskie Muzeum Narodowe, gdzie oglądały m.in. tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, srebra gdańskie oraz obejrzały wystawę „Kwiaty na porcelanie”.

O godzinie 12:30, na placu Solidarności, goście wzięli udział w uroczystej mszy sprawowanej przez wysłannika papieża Benedykta XVI, metropolitę krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Wzięło w niej udział ok. 10 000 osób, a w tym liczne delegacje zagraniczne. W kulminacyjnych obchodach 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” udział wzięli również prezydenci: Ukrainy, Gruzji i Węgier. Gośćmi honorowymi zostali: były prezydent Czech Václav Havel, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, brytyjski historyk Timothy Gordon Ash i Zbigniew Brzeziński. O godzinie 16:30 goście obchodów 25-lecia NSZZ „Solidarność” udekorowali biało-czerwonymi goździkami Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Jako pierwsi zrobili to Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Po nich pod Bramę kolejno podchodzili pozostali uczestnicy uroczystości, a w tym i prezydent Niemiec. O godzinie 20:30 w historycznej Sali BHP nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności (ECS).

1 IX 2005 o godzinie 9:00 prezydenci Polski i Niemiec wzięli udział w krótkiej modlitwie ekumenicznej, a następnie złożyli wieńce pod pomnikiem Obrońców Westerplatte. Pojawił się również symboliczny gest pojednania w formie uścisku dłoni obu prezydentów. Obecni byli również: ostatni polski prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz władze samorządowe. Następnie prezydent Aleksander Kwaśniewski i prezydent Niemiec udali się na plac przed budynkiem dawnej Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom września 1939.

Jeszcze w tym samym dniu obaj prezydenci udali się z wizytą do II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, gdzie przysłuchiwali się debacie uczniów o wolności i bezpieczeństwie, prowadzonej w języku niemieckim. Po spotkaniu z młodzieżą prezydent Niemiec odleciał do Berlina. AKP PP










Bibliografia:
(ml), Prezydenci w II LO. Po niemiecku bez słuchawek, „Dziennik Bałtycki” 2 IX 2005, nr 204 (18492), s. 3.
Antoniewicz Grażyna, W Muzeum Narodowym. Prezydentowe przed sądem, „Dziennik Bałtycki” 1 IX 2005, s. 2.
AT, Program obchodów 25-lecia „Solidarności, https://pomorskie.naszemiasto.pl.
Katka Krzysztof, Prezydent Köhler w Gdańsku. Niemcy dziękują Wałęsie, „Dziennik Bałtycki” 16 VII 2004, nr 165 (18147), s. 1.
Katka Krzysztof, Prezydent Niemiec z wizytą w Gdańsku. Pierwszy wyjazd, „Dziennik Bałtycki” 16 VII 2004, nr 165 (18147), s. 3.
Lewandowski Michał, Prezydenci Polski i Niemiec na Westerplatte. Pamięć i spór, „Dziennik Bałtycki” 2 IX 2005, nr 204 (18492), s. 1.
Lewandowski Michał, Tymiński Marcin, Rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Splecione dłonie, „Dziennik Bałtycki” 2 IX 2005, nr 204 (18492), s. 3.
O.K., Prezydent Niemiec odwiedził gród nad Motławą. Gdańsk bez roszczeń, „Głos Wybrzeża” 16–17–18 VII 2004, nr 134 (16543), s. 3.
Szymański Jacek, Obchody XXV rocznicy powstania Solidarności – podsumowanie, https://www.gdansk.pl.
Wizyta prezydenta Horsta Koehlera w Polsce, https://www.dw.com/pl.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania