WIZYTY KSIĘŻNEJ ANNY MOUNTBATTEN–WINDSOR W GDAŃSKU, 1991, 2006

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


WIZYTY KSIĘŻNEJ ANNY MOUNTBATTEN-WINDSOR (ur. 15 VIII 1950 Londyn, Wielka Brytania), córki królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa, księżniczki królewskiej z dynastii Windsor, dwukrotnej mistrzyni świata w jeździectwie, olimpijki z Montrealu w 1976 w konkursie konia wierzchowego, prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej w latach 1987–1993, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 1988.

Pierwsza wizyta (1991)
7 X 1991 przybyła z czterodniową wizytą do Polski na zaproszenie polskiego prezydenta Lecha Wałęsy. Wizyta miała charakter dyplomatyczny, księżniczka w tym czasie odwiedziła Warszawę, Kraków oraz Gdańsk. 10 X 1991 o godzinie 10:10, na pokładzie specjalnego samolotu Royal British Airways, księżniczka Anna przybyła z kilkugodzinną wizytą do Gdańska. Na lotnisku w Rębiechowie powitana została bukietem kwiatów przez przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Andrzeja Januszajtisa, prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża, wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego oraz księdza Henryka Jankowskiego).

Bezpośrednio z lotniska księżna udała się do Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów przy ul. Pomorskiej. Przejazd odbył się czarnym sześciodrzwiowym volvo w kolumnie 13 aut. W Fundacji księżniczkę powitał rektor Uniwersytetu Gdańskiego (UG) [GRZONKA ZBIGNIEW, rektor Uniwersytetu Gdańskiego | prof. Zbigniew Grzonka]] oraz Maciej Rydel, dyrektor programu Macro Business Administration. Program ten powstał przy współpracy z Strathclyde University z Glasgow i działał dzięki pomocy brytyjskiego funduszu. Księżniczka Anna odsłoniła tablicę pamiątkową i zainaugurowała pierwszy rok szkolenia.

Ok. godziny 12:00 na pobliskim Przymorzu m.in. zrobiła zakupy w supermarkecie przy ul. Obrońców Wybrzeża i odwiedziła w falowcu mieszkających w klatce 10B na 10 piętrze w dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią Zofię i Franciszka Kowalskich. Podróżując małą, ciemną windą, księżniczka Anna, zapewniła, iż nigdy już nie wsiądzie do podobnego urządzenia i z powrotem zejdzie schodami. Jak deklarowano, odwiedzana rodzina została wytypowana „na chybił trafił”, jednak na tyle szczęśliwie, że gospodarz znał język angielski i bez pośrednictwa tłumacza rozmawiał z gościem. Tak jak zapowiedziała, księżniczka drogę powrotną odbyła po schodach. Kończąc wizytę na Przymorzu, odwiedziła jeszcze Przedszkole nr 56 przy ul. Obrońców Wybrzeża 4F.

Kolejnym punktem odwiedzin była Stocznia Gdańska, w której zwiedziła Wydział Montażu i obejrzała kontenerowiec w budowie. Następnie, w towarzystwie dyrektora stoczni Hansa Szyca, wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego i przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zbigniewa Lisa, złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, nagradzana oklaskami licznie zebranych gdańszczan.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z księdzem Henrykiem Jankowskim, zwiedzanie kościoła św. Brygidy i udział w posiłku przygotowanym na jej cześć w plebanii kościoła. Bezpośrednio z kościoła św. Brygidy, ok. godziny 15:20, z czterdziestominutowym opóźnieniem, księżniczka Anna z gdańskiego lotniska odleciała do Londynu. Podczas wizyty przestrzegano etykiety zakazującej członkom rodziny królewskiej rozmów z prasą. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Urzędu Ochrony Państwa i Policji szczelnie strzegli dostępu do księżniczki, powołują się m.in. na dyspozycje ochrony brytyjskiej. Dziennikarzy poinformowano, iż księżniczce nie wolno udzielać wywiadów i nie lubi być fotografowana.

Druga wizyta (2006)
1 II 2006 księżniczka Anna przybyła z trzydniową wizytą do Polski. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie spotkała się z pierwszą damą, Marią Kaczyńską. Ze względu na stan zdrowia, podczas spotkania nie był obecny prezydent Lech Kaczyński. Panie rozmawiały m.in. o działalności charytatywnej prowadzonej na terenie Polski i Wielkiej Brytanii, problemach społecznych, roli kobiet w życiu publicznym i rozwoju sportu.

3 II 2006 księżniczka Anna przybyła z wizytą do Gdańska na zaproszenie prezesa zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Piotra Soyki. Wizycie w Gdańsku towarzyszyły szczególne środki bezpieczeństwa. Po mieście poruszała się w kolumnie rządowych aut na sygnale, w towarzystwie oficerów Biura Ochrony Rządu. Podczas wizyty towarzyszył jej wojewoda pomorski Piotr Ołowski.

W godzinach porannych w Bibliotece Brytyjskiej Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Ogarnej 26 księżniczka Anna wzięła udział w rozstrzygnięciu dwóch konkursów: dla uczniów na ulubione słowo w języku angielskim oraz dotyczącego metodyki nauczania tego języka dla nauczycieli. Osobiście wręczyła nagrody książkowe laureatom konkursów. Plakaty ze zdjęciami laureatów i wybranym przez nich słowem zawisły na ścianie Biblioteki Brytyjskiej. Były one częścią wystawy „Celebrity Talks”, podczas której na 16 zdjęciach przedstawiających brytyjskich sportowców, artystów i naukowców, przedstawili oni swoje ulubione słowa w języku angielskim. Ekspozycję można był oglądać do 10 lutego, w Bibliotece Brytyjskiej księżniczka Anna odsłoniła również tablicę upamiętniającą jej pobyt w tym miejscu.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z Lechem Wałęsą w jego biurze w Zielonej Bramie. W spotkaniu byłemu polskiemu prezydentowi towarzyszyła małżonka Danuta, córka Maria Wiktoria i syn Jarosław. Spotkanie rozpoczęło się przed godziną 10:00 i trwało 35 minut, obecny był na nim także ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford. Tematem rozmów były m.in. wartości i globalizacja we współczesnym świecie. Pod koniec spotkania Lech Wałęsa podarował księżniczce Annie bursztynowy wisiorek. Następnie księżniczka w jego towarzystwie udała się pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, gdzie złożyła kwiaty. Obejrzała również Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, z której Lech Wałęsa przemawiał w sierpniu 1980.

Kolejnym i zarazem głównym punktem wizyty księżniczki Anny w Gdańsku była Stocznia Północna S.A.. Księżniczka wzięła udział w ceremonii wodowania holownika „Pharos”, którego została matką chrzestną. Holownik zbudowany został w ramach kontraktu zawartego w 2004 przez Grupę Kapitałową Remontowa S.A. z brytyjskim armatorem Trinity House Lighthouse Service, powiązanym z rodziną królewską od 500 lat (firmę powołał do życia król Henryk VIII). „Pharos” był drugim wodowanym z serii trzech specjalistycznych holowników zbudowanych w gdańskiej Stoczni Północnej dla królewskiego armatora. Podczas wodowania obecni byli m.in. wojewoda Piotr Ołowski, dowódca polskiej Marynarki Wojennej admirał floty Roman Krzyżelewski, wiceprezes Trinity House admirał Jeremy de Halpert, wiceprezes Northern Lighthouse Board James Taylor, prezes Piotr Soyka, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford.

Po uroczystości wodowania księżniczka Anna udała się z krótką wizytą do gdańskiego Centralnego Muzeum Morskiego, następnie z lotniska w Rębiechowie we wczesnych godzinach popołudniowych odleciała do Wielkiej Brytanii. AKP PP










Bibliografia:
(RZ), (eza)., Księżniczka w Gdańsku. U Kowalskich i na uniwersytecie. Zakupy. Pamiątkowa tablica, „Dziennik Bałtycki” 11 X 1991, nr 238 (14272), s. 1–2.
Aksamit Bożena, Księżniczka Anna matką chrzestną, „Gazeta Świąteczna Trójmiasto” 4–5 II 2006, nr 30 (5038), s. 4.
CL., Witaj księżniczko, „Dziennik Bałtycki” 10 X 1991, nr 237 (271), s. 1.
GL, Księżniczka Anna odwiedziła Gdańsk. I przeżyła szok w windzie, „Wieczór Wybrzeża” 11–12–13 X 1991, nr 198 (10150), s. 1–2.
Gruszczyńska Katarzyna, Lewandowski Michał, Wizyta jedynej córki brytyjskiej królowej Elżbiety II. Bardzo królewska księżniczka, „Dziennik Bałtycki” 4–5 II 2006, s. 3.
Księżniczka Anna - opiekunka i sportsmenka, „Wieczór Wybrzeża” 4–5–6 X 1991, nr 193 (10145), s. 1–2.
Landowski Grzegorz, Ten dzień przejdzie do historii. Królewskie wodowanie, „Nasze Morze. Maritime Magazine” 2006, nr 2 (2), s. 6–8.
Lewandowski Michał, Jej Wysokość Anna ochrzciła statek w Stoczni Północnej, „Dziennik Bałtycki” 4–5 II 2006, s. 1.
Matka chrzestna. Pharos. Tak nazywa się najmłodszy chrześniak brytyjskiej księżniczki Anny. Z Polski rodem..., „Nasze Morze. Maritime Magazine” 2006, nr 2 (2).
rw, Księżniczka Anna w Gdańsku, https://gdansk.naszemiasto.pl.
Sieński Jacek, Holownik na wodzie. Chrześniak księżniczki, „Dziennik Bałtycki” 4–5 II 2006, s. 8.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania