WIZYTA PREMIERA IRANU AMIRA ABBASA HOWEYDY W GDAŃSKU, 1973

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Amir Abbas Hoveyda na lotnisku w Gdańsku, 1973
Amir Abbas Hoveyda w Stoczni Gdańskiej, 1973
Amir Abbas Hoveyda w Gdańsku–Wrzeszczu, 1973

WIZYTA PREMIERA IRANU AMIRA ABBASA HOWEYDY W GDAŃSKU (10 II 1919 Teheran, Iran – 7 IV 1979 Teheran, Iran), polityka, działacza partii Nowy Iran i Odrodzenie, premiera Iranu w latach 1965–1977.

Premier Iranu przybył do Polski 14 V 1973 na zaproszenie prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza. Była to pierwsza wizyta szefa rządu Iranu w Polsce. Na warszawskim lotnisku Okęcie, udekorowanym flagami obu państw, irańskich gości powitali premier Piotr Jaroszewicz i minister spraw zagranicznych Stefan Olszowski. Trzeciego dnia wizyty, 16 V 1973, przed godziną 10:00, premier Iranu przybył do Gdańska. Towarzyszyli mu ambasador Iranu w Polsce Fereydoun Diba, minister przemysłu maszynowego Tadeusz Wrzaszczyk, wiceminister spraw zagranicznych Jan Czapla i polski ambasador w Iranie Bronisław Musielak. Przybyłych witali na lotnisku we Wrzeszczu przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku Henryk Śliwowski, jego zastępca Łukasz Balcer, dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Ludwik Janczyszyn i dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego w Gdańsku Zdzisław Pieńkawa. Powitalną oprawę stanowiły grupy młodzieży i mieszkańców Trójmiasta.

Z lotniska goście udali się do Stoczni Gdańskiej, po której oprowadzili ich dyrektor Jan Talaga i dyrektor techniczny Klemens Gniech. Obejrzano zwłaszcza Wydział K-1, pochylnie Wydziałów K-2 i K-3, rozmawiano z przedstawicielami pracowników stoczni, między innymi z Zygmuntem Lubawskim z Wydziału K-1 i Józefem Kwiatkowskim z Wydziału K-3.

Po wizycie w stoczni delegacja motorówką Marynarki Wojennej zwiedziła port gdański i udała się na Westerplatte, gdzie oficerowie Tadeusz Wróbel i Władysław Zwolan przybliżyli gościom historię tego miejsca i jego obrony w 1939. Premier Amir Abbas Howejda złożył u stóp pomnika Obrońców Westerplatte wieniec z zielono-biało-czerwoną wstęgą z napisem: „Od prezesa Rady Ministrów Cesarstwa Iranu – bohaterom Westerplatte”.

Po opuszczeniu Westerplatte goście z motorówki obejrzeli tereny budowy Portu Północnego i popłynęli do Gdyni, gdzie zwiedzili Kamienną Górę. W południe w sopockim Grand Hotelu podjęci zostali późnym śniadaniem przez Henryka Śliwowskiego, który między innymi wręczył premierowi Iranu medal „X wieków Gdańska” oraz obraz namalowany przez Mariana Mokwę. W godzinach popołudniowych oliwskiej katedrze wysłuchano koncertu organowego i odwiedzono nowo powstałe osiedle na Przymorzu (Dużym).

17 V 1973, przed godziną 9:00, premier Iranu wraz z osobami mu towarzyszącymi opuścił lotnisko we Wrzeszczu i udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym odwiedzonym przez nich miastem był Kraków. Goście poruszali się specjalnie wyczarterowanym samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, na którego pokładzie przebywali również przedstawiciele polskiej i zagranicznej prasy oraz telewizji.

Celem wizyty premiera Iranu w Polsce było zacieśnianie i intensyfikacja współpracy gospodarczej i wymiany handlowej, omówienie bieżących zagadnień międzynarodowych, nawiązanie pokojowej współpracy krajów o różnych ustrojach politycznych oraz dążenie do rozwiązywania kwestii spornych w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych. AKP PP


Bibliografia:
PAP, Dziś Amir Abbas Hoveyda spodziewany jest w Gdańsku. Drugi dzień pobytu premiera Iranu w Polsce, „Dziennik Bałtycki” 16 V 1973, nr 115 (8964), s. 1.
Premier Cesarstwa Iranu Amir Abbas Hoveyda przebywa na Wybrzeżu, „Głos Wybrzeża” 17 V 1973, nr 116 (7831), s. 1–2.
Premier Iranu przybywa do Gdańska. Drugi dzień rozmów polsko-irańskich, „Głos Wybrzeża” 16 V 1973, nr 115 (7830), s. 1–2.
wś, Premier Iranu Amir Abbas Howejda dziś rano odleciał do Krakowa, „Wieczór Wybrzeża” 17 V 1973, nr 115 (5180), s. 1–2.
wś, Premier Iranu Amir Abbas Howejda serdecznie witany przybył do Gdańska, „Wieczór Wybrzeża” 16 V 1973, nr 114 (5179), s. 1. Z.H., Premier Iranu Amir Abbas Hoveyda na Wybrzeżu gdańskim, „Dziennik Bałtycki” 17 V 1973, nr 116 (8965), s. 1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania