WITTE KLAUS, burmistrz Starego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KLAUS WITTE (około 1380 – 1434?), burmistrz Starego Miasta Gdańska. Być może syn Heinricha Wittego (zm. po 1 XI 1396), ławnika Głównego Miasta Gdańska. Po raz pierwszy był wzmiankowany w 1416 (w spisie sztosu płaconego z Głównego Miasta). W nieznanych okolicznościach przeniósł się na Stare Miasto, prawdopodobnie część rodziny (Johann i Heinrich Witte) pozostała na Głównym Mieście, gdzie mieszkali do lat 40. XV wieku.

Nie znamy początków jego kariery we władzach Starego Miasta. W latach 1430–1434 sprawował urząd pierwszego burmistrza Starego Miasta, między innymi 30 IV 1430 był świadkiem dokumentu komtura gdańskiego Waltera von Kirskorfa w sprawie sporu pomiędzy szpitalem św. Elżbiety i Głównym Miastem o 17 mórg należących niegdyś do Zakoniczyna. W okresie jego urzędowania Gdańsk doświadczył najazdu husytów, przed którym latem 1433 Krzyżacy wznieśli tymczasowe fortyfikacje Starego Miasta, naruszając przy okazji w rejonie Targu Drzewnego patrymonium Głównego Miasta.

Być może miał dwie córki: Gertrud, żonę Nicolausa Steina, oraz Margarete Witteschen (Wittówny), wzmiankowane na Starym Mieście w 1443 w związku z podziałem majątku po śmierci tej pierwszej. PS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania