SKŁADY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SKŁADY (Legan), nazwa terenu na lewym brzegu Martwej Wisły, części obecnej jednostki pomocniczej Młyniska. Nazwa, od niemieckiego leg(e)an = przybij (do brzegu), oznaczała niewielką przystań z gospodą; pierwszą z nich, nazwaną później Leganem Starym (Alte Legan) odnotowano w 1687 na mapie Petera Willera: leżała w pobliżu Szańca Wapiennego (Kalkschanz); na mapie z 1735 oznaczona była jako Petite Hallande (Mała Holandia). Nieco później powstał Legan Środkowy (Mitte Legan) u ujścia potoku Strzyży (zniszczony w 1734 podczas oblężenia Gdańska i odbudowany w 1784) oraz Legan Czerwony (Rote Legan) na północ od Środkowego. W 1785 wprowadzono numerację Leganów: Stary został Leganem 1 (Erste Legan), Środkowy – Leganem 2, a Czerwony – Leganem 3.

W wyniku I rozbioru Polski włączone do Prus, do 1793 wyładowywano przy nich przywożone Wisłą towary w celu uniknięcia gdańskich opłat portowych. W okresie 1793–1877 część gminy wiejskiej Suchanino. W latach 1803–1805 przez Składy przeprowadzono utwardzoną drogę wzdłuż lewego brzegu Wisły, na cześć fundatora, kupca Matthiasa Broschkego, nazwaną Broschkischerweg ( Wiślna). Jeszcze w XIX wieku większą część terenu obecnych Składów stanowiły łąki poprzecinane licznymi rowami. Po włączeniu do Gdańska w 1877 przeznaczono je pod zabudowę przemysłową: w 1899 uruchomiono między innymi działającą do 1945 fabrykę wagonów kolejowych, zlokalizowaną pomiędzy Wisłą a zbudowaną w 1889 towarową linią kolejową tzw. wiślaną (Weichseluferbahn) z Bramy Oliwskiej do Portu Wiślanego ( Dworzec Wiślany), pełniącą obecnie funkcję bocznicy kolejowej dla stoczni. Jeszcze w 1879 istniała gospoda (Gasthaus) Legan. W 1921–1939 na nabrzeżu obok fabryki wagonów cumowały zagraniczne okręty przybywające do II Wolnego Miasta Gdańska z oficjalnymi wizytami.

Nazwa polska przyjęta w 1948 wskutek błędnego dopatrywania się w niemieckim źródłosłowie związków ze składowaniem towarów. Obecnie Składy zajmują Stocznia Północna, stadion Polonii Gdańsk oraz tereny magazynowo-składowe między ul. Swojską a ul. Twardą. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania