SIEGLER HANS GEORG MAX ALBERTUS, prawnik, pisarz, popularyzator historii Gdańsk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HANS GEORG MAX ALBERTUS SIEGLER (24 V 1920 Gdańsk – 9 IV 1997 Karlsruhe), prawnik, pisarz, poeta, popularyzator historii Gdańska. Syn Maxa Alberta, podczas I wojny światowej oficera rezerwy w armii cesarskiej, następnie urzędnika celnego i inspektora podatkowego. Matka była Frieda Theresia z Kleistów, gospodarzy z Ostaszewa nad Wisłą, niegdyś także właścicieli tzw. Lwiego Dworu w Lipcach. Mieszkał z rodziną przy Wallgasse (ul. Wałowa), następnie przy Ostseestrasse (al. Hallera).

Ukończył szkołę św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Podczas II wojny światowej brał udział w kampanii we Francji, gdzie został ranny (utracił nogę) i w 1941 zwolniony z wojska. Zdał maturę i rozpoczął studia medyczne w Gdańsku, następnie przeniósł się na kierunki ekonomiczne i prawnicze do Poznania i Strasburga (1943–1944). Koniec wojny zastał go w Tybindze (Tübingen), na tamtejszym uniwersytecie w 1946 ukończył studia, od 1949 doktor praw.

Jako prawnik zajmował się odszkodowaniami dla ofiar wojny, głównie dla inwalidów, problemami rehabilitacji zawodowej osób poszkodowanych przez wojnę. Pracował w Ministerstwie Pracy landu Badenia–Wirtembergia z siedzibą w Baden-Baden, następnie w Karlsruhe, gdzie mieszkał. W latach 1960–1980 prowadził w radio „Südwestfunks Baden-Baden” cykl audycji poświęconych prawu pracy i problematyce prawa socjalnego. Autor wierszy, poświęconych przede wszystkim Gdańskowi. Publikował między innymi na łamach „Unser Danzig”, „Westpreußen-Jahrbuch”, „Danziger Hauskalender”. Od 1945 wydał wiele tomów wierszy i esejów. Do najważniejszych należą: Von Danzig aus. Reisewege in Westpreußen, Pommern und Ostpreußen heute (1987), Wandert ein Strom. Ein Danzig – Brevier. Gedichte, Aphorismen, Texte (1989), kronikę Gdańska – Chronik eines Jahrtausends (1990).

W 1996 od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego otrzymał Medal im. B. Chrzanowskiego „Poruszył wiatr do morza”. Tłumaczenia jego wierszy na język polski znajdują się w tomie Gorycz i słodycz (1995). AF

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania