SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA, wydawnictwo

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SŁOWO/OBRAZ TERYTORIA Sp. z o.o. Wydawnictwo z siedzibą przy ulicy Pniewskiego 4/1 (poprzednio al. Grunwaldzka 74/3), powstałe w Gdańsku jesienią 1995 roku z inicjatywy Leszka Brogowskiego, Stanisława Rośka i Marii Smoleń (dziś: Gospodarek). Współwłaścicielem spółki przez dziesięć lat był Janusz Palikot, następnie jej udziałowcami zostali: Stanisław Rosiek, Maria Gospodarek i Leszek Brogowski oraz Fundacja Terytoria Książki, założona w 2012.

Od początku działalności misją wydawnictwa jest publikowanie wartościowych tekstów polskiej i światowej humanistyki, starannie przygotowanych pod względem edytorskim, graficznym i poligraficznym. Większość redaktorów współpracujących z wydawnictwem rekrutowała się spośród absolwentów polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Wizualną stroną pierwszych książek zajął się Janusz Górski, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później do grona projektantów dołączyli jego uczniowie: Stanisław Salij i Joanna Kwiatkowska.

Do 2013 opublikowano ponad 700 tytułów w niemal 50 seriach. Ważnymi przedsięwzięciami okazały się edycje rysunków Sławomira Mrożka oraz pism zebranych Charles’a Baudelaire’a i Brunona Schulza. Wydawnictwo publikuje teksty wybitnych pisarzy, filozofów i naukowców, zarówno polskich, jak i zagranicznych; współpracuje też z gdańskim środowiskiem akademickim. Jest również wydawcą książek nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. Współuczestniczy także w projekcie wydawniczym „Biblioteka Gdańska”, realizowanym przez Fundację Gdańską, w którym ukazują się najważniejsze dzieła literackie i historyczne związane z Gdańskiem. Książki wydawnictwa zdobyły wiele polskich nagród literackich, między innymi Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę Literacką Gdynia, Pióro Fredry, Nagrodę im. Bolesława Michałka. Projektanci wydawnictwa są laureatami głównych nagród i wyróżnień w corocznych edycjach konkursu Najpiękniejsze Książki Roku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

W związku z problemami finansowymi spółki Sąd Gospodarczy w Gdańsku ogłosił w listopadzie 2012 upadłość wydawnictwa z możliwością zawarcia układu, co stało impulsem do restrukturyzacji oraz poszerzenia oferty handlowej o książki elektroniczne. W lutym 2021 uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ potwierdzający wypełnienie zobowiązań finansowych wobec partnerów biznesowych i likwidujący stan upadłości. PRS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania