RUSCHKEWITZ ERICH, dziennikarz, poeta, działacz gminy żydowskiej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Erich Ruschkewitz

ERICH RUSCHKEWITZ (16 VII 1904 Gdańsk – po 1941), dziennikarz, poeta, działacz społeczny i kulturalny gdańskiej gminy żydowskiej. Syn właściciela sklepu obuwniczego przy Holzmarkt (Targ Węglowy) Karla (zm. 1923, wskutek zatrucia gazem podczas I wojny światowej), mieszkał z rodziną przy An der Reitbahn 6 (ul. Bogusławskiego). W 1924 ukończył Gimnazjum Miejskie.

W 1923 debiutował na łamach „Danziger Rundschau”, ogłaszając tam swoje wiersze i opowiadania. Od 1925 publikował w organie gdańskiej Socjalistycznej Partii Niemiec (SPD) „Danziger Volksstimme”, aż do zlikwidowania gazety w 1936. Wiążąc się z gdańską SPD, stał się jej publicystą politycznym. Był współpracownikiem i przyjacielem posła SPD do Volkstagu, Ericha Brosta. W 1929 ukazał się tomik jego wierszy Adlers Brauhaus bis Leichenschauhaus. Utrzymywał kontakty z pracującym w Gdańsku Stanisławem Przybyszewskim, poświęcił mu wspomnienie Pamięci Stanisław Przybyszewskiego, opublikowane w 1938 na łamach „Rocznika Gdańskiego” . Od 1933 pisał do „Jüdisches Gemeindeblatt”, latem 1939 objął redakcję tego pisma. Od 1934 był dyrektorem gdańskiego Klubu Żydowskiego przy Am Sande 1 (ul. Na Piaskach).

W 1940 został członkiem organizacji zajmującej się emigracją żydowską społeczności z Gdańska, pomagając w tym przedsięwzięciu Davidowi Jonasowi ( Żydzi). Sam nie wyemigrował; prawdopodobnie z powodu choroby matki, która zmarła 6 VIII 1941. 7 XII 1941, wraz z 26 innymi Żydami z Gdańska, został deportowany do getta w Rydze, brak o nim dalszych informacji. AF

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania