ROGULSKI MAREK „ROGULUS”, artysta multimedialny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Marek Rogulski Rogulus Dedykowane postmodernie: Będę jadł Twoje Ciało. Będę jadł Twój Umysł, 1999

MAREK „ROGULUS” ROGULSKI (ur. 1967 Gdańsk), artysta multimedialny, muzyk, performer, teoretyk sztuki. Syn lekarza, prof. Akademii Medycznej w Gdańsku Jerzego Rogulskiego. Absolwent (1990) Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku ( Akademia Sztuk Pięknych). Współtwórca powstałej w 1989 grupy artystycznej Pampers Maxi, której działania były pierwszą próbą zmierzenia się z kształtującymi się w Polsce ideami postmodernizmu.

W 1992 założyciel Fundacji Tysiąca Najjaśniejszych Słońc, wspierająca działania artystyczne, pozyskująca nowe miejsca do prezentacji sztuki współczesnej. Autor projektu „Poza Postmodernizm”, który realizuje od 1999 w obszarze sztuki, filozofii oraz działalności społecznej i edukacyjnej. Jeden z liderów Galerii C14, a także współpomysłodawca: Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych, Otwartego Atelier w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Ośrodka Badań Przestrzeni Wewnętrznej. Autor, kurator i organizator projektów w dziedzinie sztuki współczesnej i współczesnej muzyki improwizowanej.

Jego działalność obejmuje projekty interdyscyplinarne, performance, działania intermedialne, rzeźbę, obiekty przestrzenne, instalacje przestrzenne, a także komponowanie i wykonywanie muzyki (gra na trąbce, saksofonie tenorowym i kontrabasie w zespołach: Art Rhythmic, Mazzoll & Arhytmic Memory, Rogulus X Szwelas und Gos, Piernik i Rogulus). Brał udział w ponad 100 wystawach w kraju i za granicą; jego prace znajdują się w kolekcjach między innymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Łodzi, kolekcji Fundacji Tysiąca Najjaśniejszych Słońc. W 2008 i 2011 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 10-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" i z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za wkład włożony w powstanie Galerii "Wyspa" i CSW "Łaźnia". CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania