PLOTZKER STEPHAN, burmistrz Głównego Miasta Gdańska
< Poprzednie | Następne > |
STEPHAN PLOTZKER (zm. najprawdopodobniej 1417 Gdańsk), burmistrz Głównego Miasta Gdańska. Należał do zamożnej grupy kupców, którzy legitymowali się rycerskim pochodzeniem.
Od 1397 był ławnikiem Głównego Miasta Gdańska, od 1402 rajcą, w 1409 sędzią. Urząd burmistrza sprawował w latach 1415–1416, odpowiednio na urzędzie drugiego i pierwszego burmistrza. Najprawdopodobniej w 1417, zwolniony ze stanowiska, został rajcą. W 1413 przyjęto go do bractwa św. Jerzego (wymieniony w najstarszej, zachowanej ordynacji bractwa z 13 II 1414 roku).
Jako burmistrz reprezentował Główne Miasto na odbywających się w 1415 zjazdach stanów pruskich w Malborku oraz Elblągu, gdzie wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michael Küchmeister podejmował kwestie ujednolicenia stopy menniczej, a także poboru cła funtowego. Około 1415/1416 był związany sprawami handlowymi z wielkim szafarzem zakonu Ludecke Palsatem, rezydującym w Malborku. Krzyżacki szafarz nabył w tym czasie parcelę przy Hundegasse (ul. Ogarna), która została wpisana w księgach gruntowych pod nazwiskiem burmistrza. Było to wbrew prowadzonej przez miasto polityce, zakładającej, że właścicielami gruntów w Gdańsku powinni być jedynie jego mieszkańcy. W 1415 posiadał dodatkowo posesje przy Langgasse (ul. Długa), Ziegengasse (ul. Kozia) i Scharrmachergasse (ul. Kołodziejska).