OLCZAK KRZYSZTOF, prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Krzysztof Olczak

KRZYSZTOF OLCZAK (ur. 26 V 1956 Łódź), kompozytor, akordeonista, prorektor Akademii Muzycznej (AM) w Gdańsku. Studiował w klasie akordeonu Lecha Puchnowskiego w AM w Warszawie, od 1979 w gdańskiej AM, równolegle z pracą dydaktyczną podjął studia kompozytorskie u Eugeniusza Głowskiego (dyplom 1986). W 2005 był prorektor gdańskiej AM.

Laureat konkursów akordeonowych i kompozytorskich, występuje również jako akordeonista, solista i kameralista, koncertując w Polsce, Austrii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwecji, Słowacji, Włoszech oraz w USA. Jego kompozycje wykonywano na festiwalach muzyki współczesnej: Musik-Biennale Berlin, Internationale Studienwoche – Bonn, Blue Lake Festival – Lappeenranta, Varna Summer, Scrivi e Suona – Kraków, Musica Polonica Nova – Wrocław, Poznańska Wiosna, Warszawska Jesień, Gdańskie Spotkania Młodych Kompozytorów „DROGA” i inne.

W dorobku kompozytorskim zwracają uwagę utwory wykorzystujące akordeon solo: Manualiter (1977), Fantasmagorie (1978), Rząpielnik, czyli szkicownik z Pomorza (1982–1984), lub w różnych zestawieniach, np. Pozymk dla czterech wykonawców (1982), Intervals na organy i dwa akordeony (1987), Concerto na akordeon i orkiestrę (1989), Intrada Kościerska na trzy akordeony (1998), Anioły Ciemności na akordeon i kwartet smyczkowy (2002), Expedition na flet, altówkę, gitarę, akordeon i fortepian (2004), Signum temporis na wokalistkę jazzową, zespół kameralny i live electronic (2004).

Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2010 z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej i w 2018 z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. Laureat nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie muzyki, za dorobek kompozytorski i dydaktyczny w zakresie kształcenia młodych kompozytorów (2015). EF

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania