MĄDRAWSKI HENRYK, artysta malarz, grafik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HENRYK ZYGMUNT MĄDRAWSKI (16 IV 1933 Osusznica koło Bytowa – 18 II 2009 Gdańsk), artysta malarz, grafik, rysownik. Syn Wojciecha i Katarzyny, brat Edwarda, Jerzego i Romana. W 1965 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku ( Akademia Sztuk Pięknych). Jego mistrzem początkowo był Piotr Potworowski, później Stanisław Borysowski. Tworzył od momentu ukończenia studiów i aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Trójmiasta. Debiutował na Wystawie „Pięciu” w Sopocie (marzec 1966). Był członkiem-założycielem Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku (22 VI 1984) i jego wieloletnim działaczem. Organizował wystawy i spotkania plenerowe dla artystów (np. akcji ulicznej pod patronatem Galerii Triada w Sopocie, 27 VI 1993), był wśród współorganizatorów galerii Sopot-Art (czerwiec 1989). Laureatwielu nagród i wyróżnień, między innymi na Konkursie Grafiki Gdańskiej (1966), Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Sopocie (1968, 1970), II Polsko-Fińskim Konkursie Grafiki Marynistycznej w Gdańsku (1977), Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na Obraz i Grafikę w Szczecinku (1985), II i III Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście (2003, 2005). Uczestniczył w wystawach w kraju i za granicą, w tym blisko w stu indywidualnych.

Zafascynowany Henri Matisse’m (1869–1954), bywa określany mianem kolorysty, ale chociaż paleta barwna była dlań rzeczywiście niezwykle istotna, to przez całe życie twórcze poszukiwał własnego stylu, dążył do ukazania na płótnie osobnej wizji artystycznej. W jego sztuce abstrakcja łączy się z figuratywnością, a syntetycznie przedstawione postaci ludzkie często wypełniają centrum obrazu. Poprzez mocne, kontrastowe zestawienia barwne wywołują wrażenie ruchu i dynamiki, czego konsekwencją staje się silne odczucie ekspresji, spotęgowane dzięki śmiałym i energicznym pociągnięciom pędzla oraz wyraźnej fakturze. Malarstwo to może sprawiać wrażenie nerwowego, pełnego napięć i niepokojów, a przez to wieloznacznego, jednak z pewnością zachwyca spójnością cykli i stylistyki. Wychodząc zawsze od realizmu, artysta pozostawiał na powierzchni płótna własną, kreatywną wizję świata i otaczającej go rzeczywistości. Prócz scen figuratywnych malował również akty, rzadziej pejzaże.

Jego prace znajdują się w kolekcjach między innymi Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także w zbiorach prywatnych i galeriach w kraju i za granicą (między innymi w Algierze, Malmö, Nowym Jorku, Paryżu, Sydney, Caracas).

W 1984 otrzymał Medal 40-lecia Polski Ludowej, w 1985 Srebrny Krzyż Zasługi, oba za twórczość i działalność kulturalną. W 1993 został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, w 2004 i 2007 Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (zob. Nagrody Miasta Gdańska: kulturalne i naukowe), w 2008 Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mąż Krystyny, artystki-plastyczki. Mieszkał w Sopocie, pochowany tam na Cmentarzu Katolickim. KP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania