LWI DWÓR

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Lwi Dwór, 1935
Lwi Dwór, 2021

LWI DWÓR, Gdańsk-Lipce (Guteherberger / Dobry Zajazd), ul. Trakt św. Wojciecha 297. Na terenie dawnych posiadłości nabytych w połowie XVI wieku przez burmistrza Constantina Ferbera. Dwukondygnacyjny, dwutraktowy, drewniany dom podcieniowy o nieustalonej genezie nazwy. Na podstawie badań dendrochronologicznych jego początki datowane są na około 1572. Jest nie tylko najstarszym zachowanym domem podcieniowym w tzw. grupie żuławskiej, czyli grupie zagród wiejskich z Żuław i Powiśla, lecz także w Polsce. Zagrody takie charakteryzowały się połączeniem spichrza z budynkiem mieszkalnym. Z racji kubatury, wynoszącej ok. 1660 m³, zaliczany także w swym typie konstrukcyjnym do największych mieszkalno-gospodarczych budynków użytkowanych w swojej epoce na terenie Polski.

Budynek w rzucie 12 x 20 metrów, ze szczytowym podcieniem. Dach dwuspadowy, kryty dachówką holenderką. Skonstruowany według zasad budownictwa szachulcowego, tzn. przestrzenie między drewnianym szkieletem zostały wypełnione strychułami (mieszanką gliny i wikliny). W łączeniu belek zastosowano drewniane kołki. Zachowały się drewniane stropy, więźba dachowa o konstrukcji krokwiowo-jętkowej oraz profile gzymsów podcienia. Podcień o dużej szerokości posiada aż dziewięć podpór usztywnionych półkoliście zaciosanymi mieczami tworzącymi formę arkad. Mieścił się w nim wóz, swobodnie można też było transportować wciągane przez specjalny luk w stropie zboże, na przeznaczone na magazyny poddasze.

Na parterze trzymano konie i bydło, poddasze obiega galeryjka umożliwiająca wejście do pomieszczeń służących za magazyny zboża i paszy. Pierwotnie pełnił funkcję wyłącznie domu gospodarczego rodziny Ferberów. W późniejszym czasie funkcja budynku ulegała zmianie. Zgodnie z nowym, ogólnym trendem stajnia i obora zostały wyprowadzone z domu, na parterze znalazły się pomieszczenia mieszkalne. Stopniowo cały budynek nabrał charakteru wyłącznie mieszkalnego, a na parterze znalazła się karczma „Lwi Dwór”. Od lat 20. XIX wieku przez stulecie pozostawał w posiadaniu rodziny Kleistów pochodzących z Ostaszewa, dzierżawców także pobliskiego zajazdu „Trzy Świńskie Głowy”, nazywanego także „Haus Kleist”. Do właścicieli należał m.in. w 1888 posiadał go Ferdinand Kleiss, z tej rodziny pochodziła także Frieda Theresia, matka popularyzatora przeszłości Gdańska Hansa Georga Sieglera.

Po II wojnie światowej wnętrza obiektu, użytkowanego z ramienia Skarbu Państwa przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Śródmieście, podzielono na mniejsze kwatery i przeznaczono na cele mieszkalne. Z czasem budynek ulegał zniszczeniu, destrukcyjnie działało też otoczenie, z coraz bardziej intensywnym ruchem samochodowym. 18 XII 1959 obiekt wpisano do rejestru zabytków, władze miejskie zlecały jedynie roboty interwencyjne. M.in. w latach 60. XX w. wymieniono dach, gliniane wypełnienie drewnianej konstrukcji w większości zastąpiono otynkowaną cegłą ceramiczną.

W 2002/2003 wraz z otaczającym terenem nabył go od miasta gdańszczanin, Eugeniusz Lorek. Planowano urządzić we wnętrzu na górnej kondygnacji mieszkanie, na parterze obiekt gastronomiczny. Projekt rewaloryzacji i adaptacji wykonał architekt Stanisław Michel, współpracujący już z inwestorem przy rekonstrukcji Domu Młynarza przy Wielkim Młynie (1997) czy budowie siedziby Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Trakt św. Wojciecha 137). Po gruntownym odnowieniu obiektu prace przerwano, od 2010 wystawiony jest on na sprzedaż. [JANSZ]










Bibliografia:
Kloeppel Otto, Die bäuerliche Haus-, Hof und Siedlungsanlage im Weichsel-Nogat-Delta, Danzig 1924, s. 164–166, rys. 29–35.
Samp Jerzy, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 1998, s. 53–54.
Tłoczek Ignacy, Polskie budownictwo drewniane, Warszawa 1980, s. 98–105.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania