LAPIDARIUM NEKROPOLII GDAŃSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Lapidarium Nekropolii Gdańskiej, na pierwszym planie płyta nagrobna Richarda Theodora Dammego i jego żony Emmeliny z domu Loche po północnej stronie cenotafu
Lapidarium Nekropolii Gdańskiej - granitowy cenotaf, widok ogólny
Lapidarium Nekropolii Gdańskiej - granitowy cenotaf
Rząd płyt nagrobnych po południowej stronie cenotafu

LAPIDARIUM NEKROPOLII GDAŃSKIEJ, w Parku Akademickim, przy Politechnice Gdańskiej i al. Zwycięstwa, w miejscu dawnego cmentarza katolickiego św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej ( cmentarze we Wrzeszczu. Przy Wielkiej Alei); otwarte miejsce gromadzenia i zabezpieczenia nagrobków, posągów i fragmentów budynków z dawnych gdańskich cmentarzy wszystkich wyznań oraz byłych gdańskich pomników. Projekt wykonała Joanna Tucka z Przedsiębiorstwa Usługowego „Presto” w Gdańsku.

Lapidarium zajmuje 0,45 ha. Jego centrum stanowi granitowy cenotaf (symboliczny pomnik-grobowiec, niezawierający zwłok) w kształcie głazu, z zapisem nazwy miasta wedle najstarszej wersji z 998 (mającym symbolizować dziesięć wieków Gdańska); zachowane fragmenty umieszczono po obu stronach cenotafu, wzdłuż alejki parkowej w stronę ul. Narutowicza. Całość otrzymała kształt spirali wykonanej z bloczków kamiennych i niskopiennych krzewów. Na obwodzie spirali umieszczono 12 bloczków granitowych o regularnych kształtach, z wyrytymi rzymskimi liczbami wieków od X do XXI.

Otwarte 19 V 2006, po publikowanych od 2004 artykułach prasowych w sprawie niszczejących dawnych nagrobków w różnych częściach Gdańska i decyzji prezydenta Pawła Adamowicza. Wiosną 2004 rozpoczęto zbieranie w magazynach Zarządu Dróg i Zieleni odnalezionych nagrobków (m.in. z ul. Klonowicza, Traugutta, cmentarza Srebrzysko, nekropolii na Chełmie, Ujeścisku, Brzeźnie ( cmentarze)). Lokalizację Lapidarium rozważano przy al. Zwycięstwa, ulicach: Bema, Zakopiańskiej, Giełguda, dawnym krematorium, w okolicach kościoła św. Jana. Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się między innymi płyta nagrobna Richarda Theodora Dammego i jego żony Emmeliny z domu Loche, w 1999 odnaleziona na terenie byłego cmentarza kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy obecnej al. Zwycięstwa (obok pomnika-czołgu) i fragmenty pomnika cesarza Wilhelma I. Pozostaje pod opieką Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku; obiekty umieszczane w Lapidarium ocenia komisja.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania